Almanya'da konut krizi... Çift haneli düşüş

Almanya'da konut krizi... Çift haneli düşüş

Almanya'da konut inşaatı hala derin bir kriz içinde. İnşaat ruhsatlarının sayısı yine düştü. İstatistik ofisine göre, Kasım ayında 20.200 konutun inşaatına onay verildi. Geçen yılın aynı ayına kıyasla bu rakam yüzde 16,9 oranında düştü.

Almanya'da inşaat ruhsatlarındaki düşüş geçen yılın sonuna doğru da devam etti. Kasım ayına kadar ve Kasım ayı dahil olmak üzere, daireler için yaklaşık 238.500 ruhsat verildi.

Wiesbaden'deki Federal İstatistik Ofisi'nin Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre, bu rakam geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 25,9 oranında azaldı. İnşaat Bakanı Klara Geywitz (SPD) geçtiğimiz günlerde bir uzman raporuna dayanarak 2023 yılında yaklaşık 270.000 yeni dairenin tamamlanmasını beklediğini söyledi.

İstatistik ofisine göre, Kasım ayında 20.200 konutun inşaatına onay verildi. Geçen yılın aynı ayına kıyasla bu rakam yüzde 16,9 oranında düştü. Onay rakamları aylardır çift haneli oranlarda düşüşünü sürdürüyor.

DÜŞÜŞÜN NEDENİ...

Alman İnşaat Birliği Genel Müdürü Felix Pakleppa, "Bir önceki yıla kıyasla değişim oranları artık o kadar yüksek olmasa da, yeni inşaat ruhsatı rakamları bir kez daha bir dönüşün habercisi değil" derken, "Bu da konut inşaatı sektörünün tetikte olmaya devam ettiği anlamına geliyor" dedi.

Kasım ayına kadar olan on bir aylık dönemde, düşüş özellikle müstakil ve yarı müstakil konutlarda yüksek oldu. Müstakil konutların inşası için yüzde 38,6, yarı müstakil konutlar için ise yüzde 49,2 daha az izin verildi. Çok aileli konutlardaki düşüş ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 23,8 oldu.

Düşüşün nedenleri inşaat finansmanı için daha yüksek faiz oranları ve artan inşaat maliyetleri olarak ifade ediliyor. Alman İnşaat Endüstrisi Federasyonu, "2023'ün sonunda zaten belirgin olan inşaat maliyetlerinde yeni yıl için hafif bir düşüş bekleniyor" açıklamasını yaparken, "Bununla birlikte, çok sayıda resmi gereklilik ve düzenlemenin de etkisiyle, maliyetler uzun vadeli bir karşılaştırmada yüksek kalmaya devam ediyor" dedi.

CİDDİ BOYUTLARA ULAŞABİLİR

Alman Konut Federasyonu (GdW) Başkanı Axel Gedaschko, "Her ay düşen inşaat ruhsatı rakamları, konut inşaatındaki derin krizi açıkça ortaya koyuyor" derken, şunları söyledi:

"Federal hükümet derhal harekete geçmez ve özellikle uygun fiyatlı konut inşaatı için koşulları gözle görülür bir şekilde iyileştirmezse, konut sıkıntısı önümüzdeki yıllarda toplumumuz için bir kama haline gelecektir."

Trafik ışığı hükümeti, 100.000'i sosyal konut olmak üzere yılda 400.000 yeni konut inşa etme hedefiyle işe başlamıştı. 2022 yılına kadar 295.300 daire tamamlandı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum