Almanya'da elektriğe zam kapıda: Şebeke ücretleri artıyor

Almanya'da elektriğe zam kapıda: Şebeke ücretleri artıyor

Almanya’da vatandaşlar, 2024 yılında çok daha yüksek miktarlarda elektrik şebekesi ücretleri ödemek zorunda kalacak. Şebeke ücretlerine yüzde 25 oranında zam geliyor.

2024'teki elektrik faturası nabzınızı yeniden hızlandırabilir. Yılın başında elektrik şebekesi ücretleri yeniden artacak. Bunun nedeni ise Alman hükümetinin verdiği sübvansiyonun 2024 yılında kesilecek olması. Elektrik tedarikçisine bağlı olarak bu, tüketiciler için çok daha fazla ek maliyet anlamına geliyor.

Evinizde uygulayacağınız birkaç püf nokta elektrikten tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

TASARRUF ETMENİN YOLLARI

Daha fazla elektrikli alet aynı zamanda daha fazla elektriğe mal olur. Ayrıca daha küçük elektrikli aletler genellikle daha az enerji üretir. Bir başka ipucu da elektrikli aletleri kullanmadığınız zamanlarda her zaman kapatmaktır.

Bir diğer tasarruf yöntemi ise yemek pişirirken tencerenin kapağını kapatmak. Yemek pişirirken tencerenin kapağını kapatırsanız ve fırında pişirirken fanı açarsanız da tasarruf edebilirsiniz.

Alman Çevre ve Doğa Koruma Federasyonu'na (BUND) göre, bir evdeki elektriğin beşte biri yiyecekleri soğutmak ve dondurmak için kullanılıyor. Buzdolabında 7 derece, derin dondurucuda ise -18 derece tüm yiyecekleri taze tutmak için yeterlidir.

Diğer bir tasarruf yöntemini de bulaşık makinenizde uygulayabilirsiniz. Sıfırdan yeni cihazlar almak zorunda değilsiniz, ancak zaten bir cihazınız varsa, çok fazla elektrik tasarrufu yapabilirsiniz. Bazı modern bulaşık makineleri enerji tasarruflu eko programlara sahiptir. Daha düşük sıcaklıklarda çalıştıkları için bir yıkama döngüsünü tamamlamaları daha uzun sürse de bu programlar genel olarak daha az enerji harcar. Elektrik tasarrufu yapmak istiyorsanız, genellikle daha düşük sıcaklıkları tercih etmelisiniz.

ARTI49

HABERE YORUM KAT