Almanya'da eczacılar dükkanlarını kapadı!

Almanya'da eczacılar dükkanlarını kapadı!

Almanya’da eczacılar, hükümetin sağlık politikasını protesto etmek için dükkanlarını açmadı.

Almanya'da ülke genelinde eczacılar, düşük ücret, gereksiz ve uzun süren bürokrasi, ilaç tedariği gibi nedenler yüzünden greve gitti.

Ülke genelinde eczacılar, uzun bir süredir sektörel sorunlarla mücadele ediyor. Eczacılar, hükümetle yaptıkları görüşmelerden olumlu bir sonuç alamayarak özellikle reçeteli ilaçlarda ücretin paket başına 8.35 Euro'dan 12 Euro'ya çıkarılmasını talep ediyor. Federal Eczacılar Odası Başkanı Thomas Benkert, "birçok eczanenin ekonomik olarak ayakta kalabilmesi için temel ücrette bir artış olması gerektiğini" vurguluyor. Ancak Sağlık Bakanlığı bu fikre katılmıyor. Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, ücret artışına kesinlikle karşı çıkıyor ve salgın dönemindeki maske, test kiti, dezenfektan ve aşı satışlarındaki rekorlara dikkat çekiyor.

Eczacılar Birliği'nin verilerine göre, eczaneler 2022 yılında 64.87 milyar Euro gelir elde etti, bu bir önceki yıldan 2.4 milyar Euro daha fazla. Eczacılar, varlıklarının tehlikede olduğunu düşünüyor ve durumun ciddiyetine dikkat çekmek için bugün Almanya genelinde grev yapıyor. Nöbetçi eczaneler hariç diğer birçok eczane tüm eyaletlerde kepenk kapattı.

Eczane sahiplerinin düzenli bir esnaf geliri bulunmuyor. Ortalama bir eczane sahibi 2022 yılında brüt olarak yaklaşık 163 bin Euro kazandı. Bunun dışında çalışan eczacılar (çalışmanın ikinci ila beşinci yılı) aylık brüt ortalama 3 bin 896 Euro kazanabiliyor, ancak bu zorunlu acil servisler ve gece vardiyaları gibi hizmetler için alınan ücretleri içermiyor.

Almanya'da 2013 yılında 20 bin 262 eczane bulunurken, bu sayı giderek azalıyor. Şu anda güncel olarak Almanya'da toplam 18 bin 68 eczane bulunuyor. Eczaneler, 24 saat ilaç ihtiyacını karşıladıkları için açılış ve kapanış saatlerine ve nöbetçi eczane sistemiyle uyumlu olmak zorunda. Almanya genelinde her gün 1200 eczane nöbetçi olarak görev yapıyor.

HABERE YORUM KAT