Almanya’da “Duran Adam” eylemi: Kadın şiddetine karşı Türk operacı sokağa çıktı

Almanya’da “Duran Adam” eylemi: Kadın şiddetine karşı Türk operacı sokağa çıktı

Türkiye'de işlenen kadın cinayetleri ve kadın haklarının ihlallerine Alman kamuoyunun da dikkatini çekmek üzere Türk opera sanatçısı Ahmet Gül Stuttgart’ta “Duran Adam” eylemi yaptı.

Türkiye’de tırmanan kadın cinayetlerine karşı Türk opera sanatçısı Ahmet Gül sessiz kalmadı. Sanatçı duyarlılığı ile tek başına sokağa çıktı. Stuttgart Schlossplatz meydanında saatlerce üstündeki Türkçe ve Almanca yazılı pankartlarla duran Türk operacıya Türklerden ve Almanlardan sayısız soru geldi. 

Schlossplatz’da her hafta 18:00 – 20:00 saatleri arasında eylemlerine devam edeceğini bildiren Ahmet Gül iki dilde yer alan şu sloganları pankartta taşıdı: 

“Türkiye’de son 15 yılda kadına  şiddet yüzde 1500 artış gösterdi”

“Türkiye’deki  kadın cinayetleri politiktir!”

Ahmet Gül, “Duran Adam” eylemine nasıl karar verdiğini ise şu sözlerle açıkladı: 

“Ne yapabilirim ve nereden başlamalı? diye sordum kendi kendime aylardır ve şu sonuca vardım: En kötüsü kadın cinayetleri. Oradan başlamalı, çünkü eyvah ki, hükümet, hatta devlet bu konuya el atmadığı gibi tolere ediyor. Bu eylemleri gerekirse yıllarca sürdürmeye kararlıyım. Yoğun sosyal faaliyetlerimin içine bu eylemleri de sıkıştıracağım. Bu şekilde belki gelecek nesillerin bedduasından kurtulurum. ‘Damlacık olmaya çalıştım, insan kaldım’ diyebilirim.”

“NİÇİN TÜRKİYE?” DİYE SORUYORLAR

Duran Adam eylemiyle ilgili bir açıklama  yapan Gül özetle şunları söyledi: 

“Kadın cinayetleri tüm dünyada var, niçin sadece Türkiye için eylem yapıyorsun?, diye soruyorlar. Dünyaya gücüm yetmez. Bir yere ve bir konuya odaklanmak istiyorum. O halde elbette kendi ülkeme ve ülkemin kadınlarına odaklanacağım. Ben Atatürk’ün evladıyım. Basında ve sosyal medyada o kahredici cinayet haberlerini okurken şu sözü aklıma geliyor ve perişan oluyorum: 'Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.' En fazla Atatürk ülkesinin kadınları hak ediyor eşitliği. Bu eşitliğin gerçekleşebilmesi için erkeklere büyük görev düşüyor. 

VİCDANIM KABUL ETMİYOR

Bu mücadeleyi kadınlardan önce biz vermeliyiz, yoksa suç ortağı sayılırız. Hiçbir şey yapmamayı artık vicdanım kabul etmiyor. Belki çoğalırız? Hatta sanat da katarız… Ne pahasına olursa olsun, ben devam edeceğim.”

 Ahmet Gül aynı zamanda uzun yıllardan bu yana çeşitli sivil toplum örgütlerindeki çalışmalarının yanı sıra bireysel olarak da Türkiye’deki sosyal yaralara Almanya’dan eylemlerle destek veren bir aktivist.

+49 – STUTTGART

HABERE YORUM KAT