Almanya'da dolandırıcıların hedefinde emekliler var!

Almanya'da dolandırıcıların hedefinde emekliler var!

Alman emeklilik sigortası, vatandaşları dolandırıcılar konusunda uyardı.

Alman emeklilik sigortası internet sitesinde yaptığı açıklamada "Alman emeklilik sigortası müşterilerine SMS göndermiyor" ifadelerini kullanarak vatandaşları dolandırıcılara karşı uyardı.

Dolandırıcılar artık sadece sözde çalışan kılığına girip kurbanlarıyla telefonla iletişime geçmiyor. aynı zamanda emeklilik alıcılarıyla dijital iletişimin çeşitli yollarını da kullanıyorlar.

Alman Emeklilik Sigortası'nın (DRV) dijital ortama geçmesiyle birlikte dolandırıcılar yeni bir yöntem daha uygulamaya başladı.

'Emeklilik sigortasından geri ödeme' dolandırıcılığı

DRV'nin dijital çağa attığı adımın görünüşe göre karanlık bir tarafı da var. DRV'ye göre, emekli maaşı alan bir kişi yakın zamanda tanımadığı bir numaradan kısa mesaj aldı. “Bunda emeklilik sigortasından geri ödeme alabilmesi için bir bağlantı aracılığıyla kendisini doğrulaması istendi. Bağlantı 'emeklilik başvurusu' kelimesini içeriyordu," yetkililer dolandırıcılık konusunda uyarıyor çünkü firma asla müşterilerle SMS yoluyla iletişime geçmiyor.

DRV'nin web sitesinde yer alan acil uyarıda, hiç kimsenin "banka bilgileri gibi kişisel verilerini açıklamaması veya hayali SMS mesajlarına dayanarak yurt içinde veya yurt dışında transfer yapmaması" gerektiği belirtiliyor. Şüpheli durumlarda sigortalılar ve emekliler Alman Emeklilik Sigortası'nın ücretsiz hizmet numarasına başvurabilirler.

Arayanlar telefonla hesap bilgilerini istiyor

Bazı failler sigortalıların ve emeklilerin kişisel verilerini de almaya çalışıyor. DRV'ye göre, bir bilgisayarın arızalandığı iddiası nedeniyle veya fazla ödenen emeklilik katkı paylarının geri aktarılması gerektiği için telefonla hesap ayrıntılarını talep ediyorlar. Çalışanlar sigortalılarla yalnızca istisnai durumlarda, örneğin “hesap açıklaması veya emeklilik başvurusu için yeni başvuruda bulunduysanız” telefonla iletişime geçiyor ve telefon numaraları sorgu talebine dahil ediliyor.

Dolandırıcılar bu yöntemi posta yoluyla da deniyor. Mektupların üzerinde emeklilik sigortası logosu bulunuyor ve DRV'ye göre aldatıcı derecede gerçek görünüyor. ''Mektubun alıcısı mektupta belirtilen telefon numarasını aramalı ve kendisine "ödenmemiş tutarı" aktarması gereken banka bilgileri verilecek'' ifadeleri yer alıyor. Bu durumda da yetkili dikkatli olunmasını tavsiye ediyor. Yetkililer, belgede emeklilik sigortası numarası yoksa “doğrudan bizimle iletişime geçin”. Çünkü “mektuplarımızda bu her zaman yer alıyor”. ifadelerini kullanarak vatandaşları uyaruyor.

HABERE YORUM KAT