Almanya'da doğal gaz indirimi

Almanya'da doğal gaz indirimi

Almanya artan fiyatlar karşısında halkı rahatlatacak önlemler almaya devam ediyor. Bunlarda bir yenisi ilse doğal gaza uygulanan KDV'nin yüzde 19'dan yüzde 7'ye indirilmesi oldu.

Doğal gaz tedarik sıkıntısı sebebi ile Almanya'da kış ayı yaklaşırken fiyatlarda artış bekleniyor. Alman hükümeti bu durum karşısında KDV oranını yüzde 19'dan yüzde 7'ye düşürüleceğini açıkladı. 

Bu uygulamadan hemen önce hükümet doğal gaz tedarikçilerini korumak için de birtakım uygulamalara gittiklerini açıklamışlardı. Tedarikçilerin artan masrafları müşterilere yansıtmasını sağlayacak olan kilovatsaat başına 2,4 cent'lik katkı payının ekim ayında yürürlüğe girmesi ve 2024 yılı mart ayına kadar yürürlükte kalması öngörülüyor.


Başbakan Scholz, bugün açıkladığı KDV oranında yapılan indirimin de aynı süre içinde yürürlükte olacağını bildirdi. Başlangıçta sadece katkı payı miktarına KDV indirimi planlayan hükümet, bu planın AB Komisyonu tarafından reddedilmesi üzerine indirimi toplam tüketim miktarına uygulamak durumunda kaldı. Düzenlemenin son şekliyle vatandaşın yükünü daha da fazla azaltacağını belirten Scholz, tedarikçi şirketlerden de vergi indirimini bire bir uygulamalarını beklediklerini söyledi.

Başbakan Scholz, vatandaşın üzerindeki yükü hafifletecek başka önlemler üzerinde de çalışıldığını ve üçüncü paketi önümüzdeki haftalarda açıklayacaklarını belirterek "Ülkenin kriz ortamında birliğini koruması için adaletin kilit önem taşıdığını vurguladı.

HABERE YORUM KAT