Almanya'da dikkat çeken öneri: 18 yaşına basan gençlere 1 yıl ücretsiz bilet verelim

Almanya'da dikkat çeken öneri: 18 yaşına basan gençlere 1 yıl ücretsiz bilet verelim

Sol Parti Genel Başkanı Martin Schirdewan, yerel toplu taşıma için bir yatırım programı önerdi. Sol Parti, tüm gençlere 18. yaş günlerinde bir yıllık ücretsiz toplu taşıma bileti verilmesi çağrısında bulundu.

Sol Parti Genel Başkanı Martin Schirdewan, toplu taşımayı gençler için daha cazip hale getirmek amacıyla tüm gençlere 18. yaş günlerinde bir yıllık ücretsiz toplu taşıma bileti verilmesi çağrısında bulundu.

Schirdewan, Almanya'nın da Avusturya örneğini takip ederek ülke çapında bir iklim bileti uygulamasına geçmesini öneriyor. Schirdewan, hiç kimsenin maddi kısıtlamalar nedeniyle hareketlilikten yoksun kalmaması gerektiğini vurguladı.

ÜCRETSİZ 6 UZUN YOLCULUK ÖNERİSİ

Avusturya'da 18 yaşındakiler bir yıl boyunca otobüs ve trenleri ücretsiz kullanabiliyor ve Schirdewan bu uygulamayı Almanya için bir model olarak görüyor. Schirdewan, ayrıca 49 Euro'luk bilete abone olanlara yılda altı ücretsiz uzun mesafe yolculuğu hakkı verilmesini öneriyor.

Sol Parti, 49 Euro'luk biletin başarısını, yerel toplu taşımanın uygun fiyatlı olması halinde insanların tren değiştirmeye istekli olduklarının kanıtı olarak gösteriyor.

Schirdewan Berlin'de yaptığı açıklamada, daha ucuz yerel toplu taşımacılığın otobüs ve trenlerde büyük bir yatırım programı gerektirdiğini ve bunun da büyük bir genişlemeye yol açması gerektiğini söyledi. Buna yeni araçlar, bu sektörde çalışanlar için daha yüksek ücretler ve Almanya'daki her kasaba ve şehre saat başı bağlantı garantisi de dahildi. Kırsal bölgelerde, isteğe bağlı otobüs ve taksi hizmetlerinin yanı sıra araba paylaşımı kültürünün yeniden canlandırılması da bunu sağlama noktasında önemli gözüküyor.

İKLİM KORUMA İSTEĞİ

Sol Parti lideri, ulaşımın Avrupa'daki sera gazı emisyonlarının dörtte birinden sorumlu olduğunu ve bu eğilimin arttığını açıkladı. Sol Parti bu nedenle iklimin korunması için sosyal açıdan adil bir ulaşım dönüşümünden yana ve bunu finanse etmek için Avrupa çapında bir varlık vergisi çağrısında bulunuyor.

Mayıs ayının başında Sol Parti kısa bir süre önce “döner fiyat freni” ile gündeme gelmişti. Buna göre, bir dönerin fiyatı 4,90 Euro ile sınırlandırılmalıdır. Ek maliyetler devlet tarafından karşılanmalıdır.

ARTI49

HABERE YORUM KAT