Almanya’da ders zili çalıyor: Okulda maske takılacak mı?

Almanya’da ders zili çalıyor: Okulda maske takılacak mı?

Almanya’da birçok eyalette eğitim ve öğretim yılına başlanıyor. Korona gölgesinde eğitim maske tartışmalarını beraberinde getiriyor. Federal Eğitim Bakanı okulda maske mecburiyetini savunuyor.

Federal Almanya Eğitim Bakanı Anja Karliczek, okullarda maske takma mecburiyeti talep etti. Welt am Sonntag gazetesinin sorularını yanıtlayan Bakan Karliczek, eyaletlerin okullarda mesafe kurallarının kaldırılması talebinin anlaşılır olduğunu, ancak böyle bir durumda hijyen ve maske takma kurallarına ihtiyaç duyulduğunu belirtti. 

Öte yandan Mecklenburg-Vorpommern eyaletinden okullar pazartesi günü açılıyor. Hamburg eyaletinde  ise perşembe günü açılacak.

Önümüzdeki  hafta Berlin, Brandenburg, Kuzey Ren-Vestfalya ve Schleswig-Holstein eyaletlerinde yeni öğretim yılına başlanacak. Korona salgınına rağmen “normal” eğitime dönülmesi bekleniyor.

Berlin, Bavyera ve Baden-Württemberg gibi birçok eyalet okul binalarında maske mecburiyetini  duyurmuştu. Ancak maske takma mecburiyetinin sınıflarda uygulanmayacağı bildirilmişti. Kuzey Ren-Vestfalya, Hessen ve Saksonya’da ise maske kuralına ilişkin düzenleme okul idarelerine  bırakıldı. 

+49 – HAMBURG

FOTO:  Element5 Digital on Unsplash

HABERE YORUM KAT