Almanya'da çocuk sahiplerine sevindirici haber: "Çocuk parası" gitti yerine daha kapsamlısı geldi

Almanya'da çocuk sahiplerine sevindirici haber: "Çocuk parası" gitti yerine daha kapsamlısı geldi

Alman hükümeti önümüzdeki yıl çocuk parasını kaldırmak istiyor. Çocuk parasının yerine "temel çocuk koruma parasının" yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Alman hükümeti, bu yılın Ocak ayında çocuk parasını artırmıştı. O tarihten bu yana ebeveynler çocuk başına ayda 31 Euro daha fazla, toplamda 250 Euro alıyorlar. Ancak hükümet, 2024 yılında çocuk parasını kaldırmak ve yerine "temel çocuk koruma parası" getirmek istiyor.

Alman hükümeti, planlanan reformla çocuk parası, çocuk yardımı, çocuk ek ödemesi, eğitim ve katılım paketinin bir kısmı ve daha fazlası gibi yardımları bir araya getirmek istiyor. Buna ek olarak artık ailelerin, çocuk yardımı parasına online başvuru yapabilmesi planlanıyor.


"TEMEL ÇOCUK KORUMA PARASI"


Yeni yılla birlikte çocuk parasının yerine "temel çocuk koruma parası" getirilecek. Temel çocuk parası iki parçadan oluşacak: gelirden bağımsız bir çocuk garanti tutarı ve gelire bağlı ek çocuk katkısı.


Adından da anlaşılacağı üzere, çocuk garantisi tutarı garantili olacak. Yani çocuk parasının yerine geçecek ve aylık 250 Euro olacak. Ebeveynlerinin gelirine bakılmaksızın her çocuk bu garanti tutarını alma hakkına sahip olmaya devam edecek.


Ek çocuk parası ise farklı olacak. Bu miktar diğer tüm ek yardımların yerine geçecek ve yaşa göre kademelendirilecek. Aile Bakanlığı'na göre küçük çocuklar ayda 530 Euro'ya kadar para alabilecek. Daha büyük çocuklar, hatta 27 yaşına kadar (okuyorlarsa), ayda 636 Euro'ya kadar temel çocuk parası alabilecekler.


Ayrıca ebeveynleri ile birlikte yaşamayan çocukların yeni "temel çocuk parası" kendi banka hesaplarına aktarılacak. Bu durum, eğitim ya da öğrenim gören ve ortak bir evde yaşayan ya da kendi evi olan bazı kişiler için de geçerli olabilir.


ARTI49

HABERE YORUM KAT