Almanya’da çocuk pasaportları kalkıyor! Ebeveynlerin bilmesi gerekenler...

Almanya’da çocuk pasaportları kalkıyor! Ebeveynlerin bilmesi gerekenler...

Almanya'da hükümet 12 yaşın altındaki çocuklar için kullanılan çocuk pasaportlarını kaldırma kararı aldığını duyurdu.

Federal Meclisin çocuk pasaportlarının kaldırılmasıyla ilgili yasa tasarısı cuma günü SPD, Yeşiller ve FDP'nin oylarıyla kabul edildi.

Hükümetin aldığı kararla birlikte 2024 yılından itibaren 12 yaşına kadar olan çocuklar için daha uzun geçerlilik süresine sahip elektronik pasaportlar kullanıma girecek.

Yeni düzenleme ile yetkililerin üzerindeki idari yükün de azaltılması amaçlanıyor. Yasa taslağına göre, kabul edilen bu ve diğer önlemler 491 milyon Euro tasarruf etmeyi amaçlıyor.

Çocuk pasaportu neden kaldırılıyor?
Federal hükümet, yaşa bakılmaksızın pasaport belgeleri için tek tip bir çözüm istedi. On iki yaşından küçük çocuklar için özel pasaportlar, umuma mahsus pasaportlara göre sınırlı olarak kullanılabilir. Avrupa yasal gereklilikleri nedeniyle, 2021'den bu yana yalnızca bir yıl süreyle geçerlidirler. Standart elektronik pasaporttan farklı olarak çocukların pasaportlarında hafıza çipi bulunmaz. Örneğin, üzerinde parmak izleri saklanır. Bu nedenle bazı ülkeler, giriş için çocuk için ek bir vize talep etmektedir.

Çocuklar için kart üzerindeki kısıtlamalar nelerdir?
Eski çocukların pasaportları son tarihe kadar geçerli. Çocuklar için pasaportlar gelecek yıldan itibaren toplam 6 yıllık olarak verilecek ancak pasaporta çocukların fotoğraflarıyla çocuğun şu anki görüntüsü uyuşmuyorsa, hiç benzemiyorsa, pasaport daha erken geçersiz hale gelecek. Özellikle bebekler ve küçük çocukların ailelerinin bu konuda dikkatli olması gerekiyor.

Çocuk için pasaport başvurusu için gerekenler nelerdir?
Pasaport başvuruları şahsen yapılmalıdır, yani başvuru yapılırken çocuk da bulunmalıdır Ayrıca, diğer şeylerin yanı sıra: pasaport başvurusu, biyometrik bir vesikalık fotoğraf, doğum belgesinin aslı veya onaylı bir kopyası, başvuru yapılırken bir ebeveyn veya velinin onayı ve ikamet belgesi gerekiyor.

HABERE YORUM KAT