Almanya'da çocuk idrarıyla yapılan testin korkutucu sonuçları açıklandı: Almanların doğurganlığı bozulabilir

Almanya'da çocuk idrarıyla yapılan testin korkutucu sonuçları açıklandı: Almanların doğurganlığı bozulabilir

Almanya'da dondurulmuş çocuk idrarlarıyla yapılan araştırmada, idrarlarda bulunan "plastikleştirici" madde oranının yükseldiği tespit edildi. Uzmanlar, bunun büyük bir sağlık tehdidi olduğuna dikkat çekiyor.

Kuzey Ren-Vestfalya'da yaşları 2 ila 6 arasında değişen çocuklardan alınan idrar örneklerinde, oldukça dikkate alınası ölçüde, sıkı yasal düzenlemeler ve kısmi yasaklama kararlarıyla önüne geçilmek istenen "plastikleştirici" madde tespit edildi.

Eyaletin Doğa, Çevre ve Tüketiciyi Koruma Ajansı tarafından yapılan çalışmada, üreme sistemi üzerinde ciddi zararlı etkileri olduğu ve uzun vadede doğurganlığı bozabileceği belirtilen maddeye, çocuk idrarlarında yüksek seviyede denk gelinmiş olmasının, tehlikeli bir tabloya işaret ettiğine dikkat çekildi.

Çalışmada, 2017-2018 ve 2020-2021 yılları arasında eyalet genelinde yaklaşık 250 anaokulu çocuğundan alınan depolanmış idrar örnekleri karşılaştırıldı.

ON KATINA ÇIKTI

Sonuçlara göre, bu dönemde plastikleştirici ile kontamine olmuş örneklerin oranı yüzde 26'dan yüzde 61'e yükseldi. Çocuklardaki yüksek oranda kontamine olmuş konsantrasyonun yaklaşık on kat yükseldiği belirlendi.

Uzmanlara göre bu oran ciddi bir tehlikeye işaret ediyor...

ARTIŞIN NEDENİ BİLİNMİYOR

Tehlikeli oranların nedenine ilişkin henüz kesin bulgulara sahip olmayan araştırmacılar, yalnızca bazı tahminlerde bulunabiliyor.

Sonuçların, çocukların ikamet ettikleri bölgelerle ilgili olmadığı belirtilirken, sadece çocuklar için değil, yetişkinler ve muhtemelen tüm Almanya için de aynı tehdidin geçerli olabileceği belirtiliyor.

ZARARI NEDİR?

Plastikleştiriciler, kırılgan malzemelere eklenerek onları yumuşak, esnek ya da esneyebilir hale getiren maddelerdir. Kuzey Ren Vestfalya Çevre Bakanlığı'nın aktardığına göre bu maddeler, örneğin plastiklerde (kablolar, filmler, zemin kaplamaları, spor ve eğlence eşyaları), boyalarda ve kaplamalarda, kauçuk eşyalarda ve yapıştırıcılarda bulunur.

Bazı plastikleştiriciler vücudun hormon sistemi üzerinde bozucu bir etkiye sahiptir ve örneğin doğurganlığı bozabilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum