Almanya'da bugün çok sayıda muayenehane kapanacak

Almanya'da bugün çok sayıda muayenehane kapanacak

Tıp Meslekleri Birliği, tıbbi asistanlar ve tıbbi yardımcıları uyarı grevine çağırdı. Ülke genelinde çok sayıda muayenehane grev nedeniyle bugün kapalı kalacak.

Almanya'da çok sayıda sektörde patlak veren grev dalgası, sağlığa da sıçramış, geçtiğimiz haftalarda hekimler greve çıkmıştı. Devam eden ücret anlaşmazlığında işverenler üzerinde baskı oluşturmak amacıyla, doktor muayenehanelerinde çalışanlar da bugün iş bırakacak.

Tıbbi asistanlar ve tıbbi yardımcılar, ülke çapında bir uyarı greviyle daha iyi ücret taleplerini yinelemek istiyor. Uyarı grevine kaç çalışanın katılacağı belli değil ancak bazı muayenehanelerin tamamen kapalı kalabileceği öngörülüyor. Tıp Meslekleri Birliği tarafından düzenlenen grev, hastalar için de daha uzun bekleme süreleri anlamına gelebilir.

KATILIMIN BOYUTU TAHMİN EDİLEMİYOR

Dernek, talep paketiyle ortalama yüzde 14,6'lık bir maaş artışı elde etmek istiyor. VMF'ye göre, işverenlerin teklifi ortalama yüzde 5,5'lik bir artışla sonuçlanacak ancak çalışanların sadece küçük bir kısmı sendikalı olduğu ve muayenehaneler gibi küçük işletmelerde çalışanların grev haklarını kullanmaları genellikle zor olduğu için, dernek sözcüsü katılımın ne kadar yüksek olacağını tahmin etmenin mümkün olmadığını söylüyor.

Berlin'deki Alman Tabipler Birliği'nin yanı sıra Dortmund, Hamburg, Marburg, Nürnberg ve Stuttgart'ta da protesto eylemleri planlanıyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT