Almanya'da bu etiketi dikkate almadıysanız vay geldi halinize

Almanya'da bu etiketi dikkate almadıysanız vay geldi halinize

Otomobilinizle seyir halindesiniz ve aniden bu "kırmızı-beyaz" etiketle karşılaştınız. Para cezası almamak için ne yapmalısınız, işte detayları...

Almanya'da yol kenarlarında yer alan elektrik direklerinin üzerine yapıştırılan kırmızı beyaz etiketlerin ne anlama geldiğini biliyor muydunuz? Bilseniz iyi olur... Şayet bir anda devlete borçlu hale gelebilirsiniz.

Bu etiketlere "Fener halkası" adı veriliyor. Direklerin üzerinde de bir trafik uyarı işareti olarak yer alıyorlar. Sürücüler ve yayalar için önemli bir uyarı olan bu işaret, üzerinde bulunduğu direkte belli bir saatten sonra gece boyunca ışıkların yanmayacağı anlamına geliyor.

Almanya'da tarihin en eski trafik işaretlerinden biri olan fener halkaları, 1937 yılında karayolu yönetmeliğine girdi. Bu işareti dikkate almayanları ise para cezaları bekliyor.

İŞARETİ GÖRÜNCE NE YAPMALI?

Fener halkasının bulunduğu noktalarda seyir halinde olan sürücüler, aracın diğer yol kullanıcıları tarafından görülebilmesi için park lambalarını açmak zorundadır. Bu noktalardan park lambalarını açmadan geçen sürücülere tespit edildikleri durumda para cezası uygulanır.

Fener halkalarının dikkate alınmaması, ciddi trafik kazalarına sebebiyet verebilir. Bugüne kadar fener halkalarının dikkate alınmaması nedeniyle meydana gelen kazalardan önemli bir bölümünün yaralanma ve ölümle sonuçlandığı, ciddi maddi hasarların oluştuğu kaydediliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT