Almanya'da bu cihazları kullanıyorsanız, suç işliyor olabilirsiniz

Almanya'da bu cihazları kullanıyorsanız, suç işliyor olabilirsiniz

Federal Ağ Ajansı, Almanya'da kullanılan bazı akıllı cihazların, suça neden olabileceğini hatırlattı.

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak hayatımızın birer parçası haline gelen akıllı cihazlar, gün içerisinde birer "yardımcı robot" görevi görüyor. Ancak Almanya'da bazı akıllı cihazların kullanımı "yasa dışı" kabul ediliyor.

Federal Ağ Ajansı, şu sıralar bazı akıllı cihazların kullanımına ilişkin Alman vatandaşlarını uyarıyor.

Almanya'da, Telekomünikasyon ve Telemedya Veri Koruma Yasası uyarınca, bir dizi akıllı cihazın kullanımı yasaklanmış durumda. Bunlar arasında, "fark edilmeden ses veya video kaydı yapabilen ve bunları diğer alıcı cihazlara iletebilen gizli kamera veya mikrofona sahip cihazlar" yer alıyor.

Yetkililer, "casusluk" ve "gizli kayıt" amacıyla kullanılabilecek birbirinden farklı cihazların, satın alınmaması ve kullanılmaması yönünde uyarılarını tazeliyor.

İşte Almanya'da kullanımı "yasa dışı" sayılan bazı akıllı cihazlar...

- Fark edilmeden ses kaydı yapabilen ve kayıtları alıcı cihazlara gönderebilen, entegre kameralı akıllı saatler. (Bu durum, "kaydın saat ekranında kayıtla aynı anda görülebilmesi" halinde geçerli değildir.)

- Piyasaya "Bebek monitörü", "Çocuk takip cihazı" gibi isimlerle sürülen, ses kaydı ve konum izleme özelliğine sahip, uzaktan kumanda edilebilir akıllı saatler.

- Ses kayıt özelliğine sahip mikrofonlu GPS izleyiciler.

- Kayıt işlemi hakkında sinyal vermeden, bildirimde bulunmadan çalışabilen, Wi-Fi ya da Bluetooth bağlantılı, gizli görüntü ve ses kayıtlarını kullanıcının telefonuna aktarabilen elektrikli robot süpürgeler.

- Gizli kayıt alma özelliğine sahip oyuncaklar. (Uzaktan kumandalı araba gibi...)

- Kullanımı yasaklanan cihazların en popüler olanları arasında ise; kamera ve mikrofona sahip olan, kayıt gönderebilen ve kayıt durumunun ilgili kişiler tarafından açıkça fark edilemediği otomatik evcil hayvan besleyicileri yer alıyor.

SUÇ İŞLEMİŞ SAYILABİLİRSİNİZ

Federal Ağ Ajansı, ses veya görüntü kaydı alma özelliği olan cihazları satın almak istediğinizde, ikinci kişiler tarafından kayıt işleminin fark edilebileceği özelliklere sahip olanlarını almanızı öneriyor.

Aksi halde bilerek ya da bilmeyerek suç işlemiş sayılabilirsiniz.

ARTI49

HABERE YORUM KAT