Almanya'da birçok eyalette sabah operasyonu

Almanya'da birçok eyalette sabah operasyonu

Almanya'da birçok eyalette hem aşırı sağcı "Reich vatandaşlarına" hem de Hamas ve Samidoun destekçilerine karşı ev aramaları gerekleştirildi.

Almanya bu sabah gözünü peş peşe operasyonlara açtı.

Almanya'da "Reich vatandaşlarına" (Reichbürger) yönelik bir operasyon düzenlendi. Yaklaşık 280 polisle yapılan operasyonda 8 eyalette çeşitli evlerde aramalar yapıldı.

Yapılan aramalarda, bilgisayarlara, akıllı telefonlara ve veri taşıyıcılarına el kondu.

Gözaltına alınan 20 kişi, bir suç örgütü kurmakla suçlanıyor.

DEVLET KURUMLARINI TEHDİT

Söz konusu aşırı sağcı örgütün, devlet kurumlarını tehdit ettiği belirtildi. Örgüt, "Özellikle sosyal medya aracılığıyla ülke çapında devlet kurumlarına hakaret etmekle" ve "bazı durumlarda ise kitlesel olarak tehdit etmekle" suçlanıyor. Savcılık, örgütün, yetkililerin iletişim kanallarını bloke etmek ve böylece kararlarını etkilemek istediğini belirtti.

Ekim ayında da polis çok sayıda kişinin evini aramış ve toplam 5 kişiyi tutuklamıştı.

Yine geçen sene Almanya'da polisin ülke genelinde düzenlediği eş zamanlı baskınlarda hükümeti devirmeyi planladıkları iddia edilen 25 kişi gözaltına alınmıştı. Aşırı sağcılar ve emekli askerlerden oluşan grup, Federal Meclis Reichstag'a baskın düzenleyip yönetimi ele geçirmeyi planlıyordu. Darbe planlayıcıları arasında "Reich vatandaşları" üyeleri de bulunuyordu.

"Reich vatandaşları" Almanya Federal Cumhuriyeti'ni ve onun yapılarını tanımıyor. Federal Anayasayı Koruma Dairesi, 2022 yılında Almanya genelinde 23 bin kişiyi "Reich vatandaşları"nın bir parçası saydı. Bu sayı 2021 yılında 21 bin idi.

HAMAS DESTEKÇİLERİNE DE OPERASYON

Almanya'da bu sabah Berlin ve diğer birçok eyalette Hamas ve Samidoun'a yönelik soruşturmalarla ilgili olarak operasyonlar da düzenlendi.

Polis, 4 eyalette ev araması gerçekleştirdi.

Federal Polis; Berlin, Aşağı Saksonya, Kuzey Ren-Vestfalya ve Schleswig-Holstein'da çok sayıda mülkte arama yaptı. Berlin'de yaklaşık 300 polisle 11 noktada ayrı arama yapıldı.

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser ise, "Radikal İslamcılara karşı tutarlı eylemimizi sürdürüyoruz" dedi.

Almanya, Samidoun yapılanmasını 2 Kasım'da yasaklamıştı.

Almanya'daki Federal Anayasayı Koruma Dairesi, Hamas'ın yaklaşık 450 üyesi olduğunu belirtiyor.

SAMİDOUN YAPILANMASI NEDİR

Samidoun, 2012 yılında Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) üyeleri tarafından kuruldu. Örgüt resmi amacını, "Filistinlilerin resmi haklarını savunmak" olarak açıklıyor.

FHKC'nin dış liderliğinde yer alan Halid Barakat'ın liderliğinde örgütün temsilcileri Avrupa ve Kuzey Amerika'nın birçok ülkesinde faaliyet gösteriyor.

Samidoun yapılanması, 9 Ekim'de, yani Hamas'ın İsrail'e saldırısından 2 gün sonra sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Batı, Gazze'deki suçlarının bedelini ağır ödeyecek" demişti.

ARTI49

FOTOĞRAF: unsplash

HABERE YORUM KAT