Almanya'da bahçesine göktaşı düşen Türk ailenin başına talih kuşu kondu

Almanya'da bahçesine göktaşı düşen Türk ailenin başına talih kuşu kondu

Almanya'nın Elmshorn Kenti'nde bir ailenin bahçesine 3.7 kilogram ağırlığında bir göktaşı düştü ve aile bu parça için 200 bin Euro'luk bir teklif aldı. Göktaşını kasada saklayan Şahin ailesi yaşadıklarını anlattı.

Almanya’nın Elmshorn kentinde yaşayan Şahin Ailesi, “göktaşı” heyecanı ve sevincini birlikte yaşıyor. Şahin ailesinin bahçesine düşen göktaşı 3.7 kilo ve şimdilik 200 bin Euro değerinde.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre, 25 Nisan günü, Türk anne ile kızı kahve içerken bahçeden, önce çarpma ardından da aşırı buhar çıkaran bir şeyin sesini duydular. Bahçeye çıkan aile üyeleri büyükçe bir delik keşfettiler.

Önce bunu bir gaz kaçağı patlaması ya da başka bir kimyasal reaksiyon sanan aile, itfaiyeye haber vermeyi düşündü.

Baba Mahmut Şahin, “Ama kızlarım mıknatısla test yapılmasını istedi. Çünkü göktaşının, çarpmadan saatler sonra bile manyetik kaldığını biliyorlarmış. Normal kayalar ya da taşlar böyle olmuyor” dedi.

Evden alınan mıknatısların hemen taşa yapıştığını söyleyen baba Şahin, bahçelerine düşen göktaşının 3.7 kilo ağırlığında olduğunu ve Almanya dışından çok sayıda teklif aldıklarını en yüksek teklifin ise 200 bin Euro olduğunu açıkladı.

Bild Gazetesi’ne konuşan Mahmut Şahin, göktaşını bir kasada sakladıklarını, tabii ki başkaları tarafından görülüp incelenmesinin de önemli olduğunu söyledi.

Elmshorn Kenti'nde meydana gelen olayda, Meteor Çalışma Grubu'ndan Carsten Jonas, bu göktaşının Schleswig Holstein eyaletine düşen en büyük göktaşı olduğunu ve 1962'de Kiel'e yaklaşık bir kilo ağırlığındaki bir göktaşının bir çatıya çarptığını belirtti.

Ayrıca, göktaşının Mars ve Jüpiter arasındaki Meteroid Kuşağı'ndan geldiği ve 25 Nisan'da Elmshorn üzerine bir yağmur gibi yağdığı ancak bu parçaların çok daha küçük olduğu ifade edildi.

    

HABERE YORUM KAT