Almanya'da araç muayenelerinde köklü değişiklik: Sürücülerin cebi daha fazla zarar görebilir

Almanya'da araç muayenelerinde köklü değişiklik: Sürücülerin cebi daha fazla zarar görebilir

Almanya'da araç muayenelerinde değişiklik planlanıyor. Sürücülerin yakında daha fazla harcama yapması gerekebilir.

Almanya'da araçlar ilk kez kaydedildikten üç yıl sonra ana muayeneye, ardından iki yılda bir gitmek zorundadır. TÜV Nord'un bir analizine göre, muayenede araçlarda kusurların sayısı artıyor. Karayolu Trafik Ruhsat Yönetmeliği'nde yapılacak bir değişiklikle genel muayene yakında daha pahalı hale gelebilir.

DAHA YÜKSEK MALİYETLER

Alman hükümetinin Karayolu Trafik Ruhsat Yönetmeliği'nde (StVZO) bir değişiklik üzerinde çalıştığı söyleniyor.auto-motor-und-sport.de, Kuzey Ren-Vestfalya Motorlu Araç Ticareti Derneği'ne gönderilen bir yazıda, sözde kusur döngüsünün gelecekte kaldırılacağının belirtildiğini yazıyor. Federal Adalet Bakanlığı şu anda bu önerinin yasallığını inceliyor. Kusur döngüsü, küçük kusurlara rağmen Tüv etiketini almak için ana muayenede genellikle belirleyici olmaktadır.

TÜV müfettişi genel denetim sırasında sadece küçük kusurlar tespit ederse ve bunlar hızla giderilirse, kusurlar giderildikten sonra etiketi yine de düzenleyebilir. Kusur döngüsünün ortadan kaldırılması, araçların önce onarılması gerektiği ve bu nedenle TÜV etiketini alamayacağı anlamına gelir. Bu sadece çok daha uzun zaman almakla kalmaz, aynı zamanda daha yüksek mali maliyetleri de beraberinde getirir. ADAC'ın belirttiği üzere, genel muayene ve emisyon testinin ortalama maliyeti halihazırda 140 Euro civarında.

"AŞIRI BİR EK MASRAF"

Alman Motorlu Taşıt Endüstrisi Merkez Birliği ana muayeneyi değiştirmeye yönelik ortaya, çıkan planları eleştirdi, ve "Şirketin genel muayene sırasında araçlarda herhangi bir onarım yapmasına yasal olarak izin verilmezse, araç sahibi aşırı miktarda ek iş yükü altına girecektir" dedi.

Ana muayene sırasında kusurlar bulunursa, bir aracın onarımdan sonra ek 30 Euro'ya mal olacak başka bir muayeneden geçmesi gerekecek. TÜV Nord'a göre, Haziran 2022 ile Haziran 2023 arasında her on araçtan sadece altısı kusursuzdu. Dolayısıyla her on sürücüden dördü, eskisine kıyasla ortalama olarak daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacak.

ARTI49

HABERE YORUM KAT