Ehliyeti olanlar artık çok dikkatli olmak zorunda... Yeni sürüş yasağı geliyor

Ehliyeti olanlar artık çok dikkatli olmak zorunda... Yeni sürüş yasağı geliyor

Halihazırda bir AB ülkesinde ehliyetini kaybedenler, başka bir ülkede yasal olarak araç kullanmaya devam edebiliyorlar. Bu durum gelecekte değişebilir. AB Parlamentosu, AB çapında bir ehliyet yasağına ilişkin kararı oylayacak.

Avrupa Birliği Parlamentosu Salı günü Strazburg'da AB çapında bir ehliyet yasağına ilişkin tutumunu oylayacak. Özellikle de, örneğin başka bir AB ülkesinde ehliyet yasağı uygulanmışsa, bu yasağın Almanya'da da geçerli olması konusu ele alınacak. Daha katı düzenlemelerin yürürlüğe girebilmesi için AB üyesi ülkelerle bir uzlaşmaya varılması gerekiyor.

AB ülkesinde araç sürerken, yapılan hatalardan kaynaklı olarak herkes ehliyetini kaybedebilir. Peki bunun sonuçları ne olacak? Şimdiye kadar bunlar genellikle idare edilebiliyordu. Şimdiye kadar, bir sürüş yasağı genellikle sadece uygulandığı AB ülkesinde geçerliydi. Örneğin İtalya'da trafik suçu işleyen bir Almanya geçici sürüş yasağı getirilirse, İtalya dışına çıktığı anda direksiyon başına geçebilir ve eve dönebiliyordu. AB Parlamentosu işte şimdi bu durumu değiştirmek istiyor.

AMAÇ YOL GÜVENLİĞİ

Ancak mevcut kurallar uyarınca, sürücü ehliyetinin verildiği üye devlet dışında başka bir üye devlette işlenmiş olması halinde, sürücü ehliyetinin geri alınmasına yol açan ciddi bir karayolu trafik suçu AB genelinde uygulanamıyor.

Geçen yıl AB yollarında 20.000'den fazla insan hayatını kaybetti. Ölenlerin büyük çoğunluğu yaya, bisiklet, scooter ve motosikletle seyahat ediyordu. Yeni düzenlemelerin temel amaçlarından biri yol güvenliğini arttırmaktır. AB Komisyonu'nun teklifine göre, bunun için trafik suçu işleyen kişilerin tüm üye ülkelerde sorumlu tutulması büyük önem taşıyor.

AB politika çerçevesi olarak bilinen karayolu güvenliği paketinde Komisyon, 2050 yılına kadar AB karayollarında "Vizyon Sıfır Karayolu Ölümleri" hedefine ulaşmayı ve 2030 yılına kadar ölüm ve ciddi yaralanma sayısını yüzde 50 oranında azaltmayı taahhüt ediyor.

İLERİDE NE OLACAK

Geçerli bir ehliyet olmadan araç kullanmak, tıpkı alkollü araç kullanmak ya da ölümcül trafik kazalarında olduğu gibi, ciddi trafik suçları listesine dahil edilecek. Verilen bilgilere göre, bu durum, ehliyetlerin geri alınmasıyla ilgili otomatik bilgi alışverişiyle sonuçlanacak.

Ehliyeti iptal edilen kişilerin AB'nin herhangi bir yerinde direksiyon başına geçmesine artık izin verilmeyecek.

SPD Milletvekili Thomas Rudner de kuralların sıkılaştırılmasını destekliyor. Politikacı, "AB Komisyonu'na göre, sınır ötesi trafik suçlarının yaklaşık yüzde 40'ı şu anda cezasız kalıyor" dedi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT