Almanya'da alışveriş yapanlara yönelik büyük tehdit

Almanya'da alışveriş yapanlara yönelik büyük tehdit

Çinli e-ticaret şirketi Temu ve müşterileri şimdi dolandırıcıların hedefinde. Müşterilere gönderilen mailde, "ayın kazananı" oldukları ve ödülün ücretsiz bir ürün için bir kupon olduğu söyleniyor. Linke tıklayan müşteriler, bilgilerini kaptırıyor...

Her dört Alman'dan biri Çin platformu Temu'dan alışveriş yapmış durumda. Temu günden güne hızla büyüyor. Temu, Almanya'da Amazon'a karşı bir tehlike oluşturuyor.

Temu ve müşterileri şimdi dolandırıcıların hedefinde.

"AYIN KAZANANI"

Müşterilere gönderilen ve Temu'nun aynısı taklit edilen bir mailde, müşterilere "ayın kazananı" olduğu ve ödülün ücretsiz bir ürün için bir kupon olduğu söyleniyor. Ancak bunu yalnızca bir bağlantıya hızlıca tıklar ve Temu giriş bilgilerinizi girerseniz elde edersiniz. Eğer bu linke tıklar ve gelen ekrana giriş bilgilerini yazarsanız, bilgileriniz dolandırıcların eline geçer. Çünkü bu e-posta Temu'dan değil, dolandırıcılardan geliyor. Amaç, her şeyden habersiz olan müşterilerin kişisel verilerini çalmak. Bu dolandırıcılık yöntemine de "oltalama" deniyor.

Ve sahte e-postalar Temu müşterileri için tek tehdit değil. Güvenlik şirketi Check Point'in dolandırıcılık uzmanı Jeremy Fuchs, "Dolandırıcılar Temu'nun yarattığı heyecanı ustalıkla kullanıyor" dedi. BT güvenlik şirketi Eset'ten Christian Lueg de platformun dolandırıcıları cezbetme tehlikesinin altını çizerken, "Alışveriş yapanlara yönelik tehdit çok büyük" diye uyardı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT