Almanya'da alışveriş için bu mağazalara gittiğinizde eliniz boş dönebilirsiniz: Ikea, Edaka, Kaufland...

Almanya'da alışveriş için bu mağazalara gittiğinizde eliniz boş dönebilirsiniz: Ikea, Edaka, Kaufland...

Verdi sendikası, Saksonya-Anhalt eyaletinde toptan ve perakende sektöründe çalışan işçileri greve çağırdı.

Almanya'nın Saksonya-Anhalt eyaletinde, bazı toptan ve perakende satış zincirlerinde, alışverişlerde aksaklıklar yaşanabileceği duyuruldu.

Verdi sendikası tarafından perakende ve posta siparişi sektörlerinin yanı sıra toptan satış sektöründe de çalışanlara üç günlük uyarı grevi çağrısı yapıldı. Sendikanın açıklamasına göre grevden toplam 14 şirket etkilenecek. Bunlar arasında bazı Ikea, Edeka ve Kaufland şubeleri de yer alıyor.

Perakende ve toptan ticaret sektöründeki ücret anlaşmazlığı görüşmeleri geçen yılın Haziran ayından bu yana devam ediyor.

Verdi, diğer hususların yanı sıra, perakende çalışanları için saat başına ücret ve maaşlarda 2,50 Euro'luk bir artış talep ediyor. Bu da temel ücrette yaklaşık yüzde 15'lik bir artışa karşılık geliyor. Sendika, işverenlerin mevcut teklifinin üyeleri için reel ücret kaybı anlamına geleceğini dile getirirken, Sendika Sekreteri Christine Stoffl, "Grevdeki çalışanlar, işverenlerinden onurlu ve müzakere edilebilir bir ücret teklifi almak için mücadele ediyor" ifadelerini kullandı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT