Almanya’da alınan sert önlemlere gerekçe: “Yoğun bakımların dolmasını bekleseydik...”

Almanya’da alınan sert önlemlere gerekçe: “Yoğun bakımların dolmasını bekleseydik...”

Başbakan Angela Merkel koronavirüsle mücadele için alınan yeni önlemlerin “uygun, gerekli ve orantılı” olduğunu savundu.

Federal Almanya Başbakanı Angela Merkel Federal Meclis’te (Bundestag) yaptığı konuşmada ülke çapında alınan yeni önlemleri savunarak “Önlemler uygun, gerekli ve orantılıdır. Eğer yoğun bakım ünitelerinin dolmasını bekleseydik o zaman çok geç kalmış olacaktık” dedi.

Almanya’da Covid-19 vaka sayılarının artışını “dramatik” olarak niteleyen Merkel, önlemlerin bu vaka sayılarının düşürülmesi için alındığını belirtti. Yoğun bakımlarda tedavi gören Covid-19 hastalarının sayısının son 10 günde iki kat yükseldiğine dikkati çeken Merkel, “18 Ekim’de 769 yoğun bakım hastası mevcutken, bu rakam 10 gün sonra 28 Ekim’de 1569 hastaya yükseldi. Bu tempoda artan virüs vaka sayısı, yoğun bakım ünitelerinin kapasitesini zorlayacaktır. Kış ayları öncesinde dramatik bir durumdayız. Virüs istisnasız hepimizi etkiliyor” diye konuştu.

ÇOK ZOR BİR KIŞ GEÇECEK

Şansölye Merkel, Covid-19 ile topyekûn mücadelenin önemine dikkati çekerek “Birbirimizle ve birbirimiz için. Bu tarihsel krizi atlatmanın tek yolu budur. Kış çok zor geçecek. Dört uzun, zor ay. Ama bitecek” ifadelerini kullandı.

Merkel’in konuşmasını yaparken aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) milletvekillerinin konuşmayı bölmesi üzerine Meclis Başkanı Wolfgang Schäuble milletvekillerini uyardı. 

2 KASIMDAN İTİBAREN ÖNLEMLER

Almanya’da alınan yeni önlemlere göre, tiyatro, opera ve konser salonları kapalı kalacak. Spor salonları, sinemalar, eğlence alanları, yüzme havuzları da hizmet vermeyecek. Tüm kamuya açık alanlarda eğlenceler iptal edilecek.

Restoran, bar ve birahaneler kapalı kalacak ancak restoranlardan dışarıya paket servisi yapılabilecek.

Futbol maçları seyircisiz oynanmaya devam edecek.

Vücut temizliği ve bakım salonları, kozmetik ve masaj salonları, dövmeciler ile genelev benzeri mekânlar kapanacak.

Mağazalar, 10 metrekareye 1 kişi alacak şekilde müşteri kabul edebilecek. İkiden fazla hanenin mensuplarının buluşması yasaklanacak.

Yeni önlemler kasım sonuna kadar geçerli olacak, süre sonunda tekrar değerlendirme yapılacak.

+49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT