Almanya'da açık alanda alkol tüketimi yasaklanabilir

Almanya'da açık alanda alkol tüketimi yasaklanabilir

Köln Belediye Başkanı Andreas Hupke, kentte bazı günlerde açık alanda alkol tüketimine savaş açmayı planlıyor. Ancak yasaların buna izin verip vermeyeceği konusu oldukça tartışmalı...

Yeşiller'den Köln Belediye Başkanı Andreas Hupke, karnaval günlerinde kent sokaklarında alkol tüketiminin yasaklanması gerektiğini savunuyor. Hupke'ye göre yasak, başka büyük etkinliklerde ve yazın hafta sonlarında da bazı mahallelerde de uygulanabilir.

Belediye Başkanı, açık alanda alkol tüketiminin yasaklanması savunusunu, şiddet olaylarına ve taciz vakalarına yol açması, kendinden geçen sarhoşların etrafa saldırmasıyla temellendiriyor.

Hupke ayrıca, "Büyük miktarlardaki boş şişelerin yayalar için büyük bir yaralanma riski oluşturduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca araba ve bisiklet lastiklerine de zarar verebilirler" diyerek, başka bir soruna da dikkat çekiyor.

CAM YASAĞI GETİRİLDİ

Kendisi de Zülpich mahallesinde yaşayan bölge belediye başkanı, "Ayrıca şiddet yanlısı kişiler, kesik boyunlu bira şişesini mümkün olan en kötü silah olarak defalarca kullandılar" diyor ve bölgede ilk adımı cam yasağı uygulayarak attıklarını belirtiyor.

Hupke aynı zamanda, "Zamanla sınırlı ve belirli yerlerde uygulanacak böyle bir yasağın halk tarafından olumlu karşılanacağını tahmin edebiliyorum" diyerek, geçici alkol yasaklamalarının Köln sakinlerinin çoğunluğu tarafından olumlu karşılanacağından emin olduğunu belirtiyor.

HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRMESİ ZOR

Ancak Başkan'ın tartışmalı hayalini gerçekleştirmesi pek de kolay görünmüyor.

Bugüne kadar düzenleyici makamlara, kamusal alanlarda alkol tüketimini yasaklama yetkisi verilmedi. Köln şehri bunun kısmen "alkol tüketiminin toplumda genel olarak hoş görülmesi ve bir yasağın temel haklara tecavüz anlamına gelmesi" gerçeğinden kaynaklandığını ileri sürüyor. Son yıllarda Kuzey Ren-Vestfalya'daki bazı belediyeler ise "alkol tüketimi yasağı yönetmeliği" çıkarmıştı. Ancak bunlara da izin verilmemişti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT