Almanya'da 7 eyalette 54 İslami derneğe polis operasyonu

Almanya'da 7 eyalette 54 İslami derneğe polis operasyonu

Alman polisi bu sabah 7 eyaletteki İslami örgütlerle bağlantılı olan 54 adreste arama yaptı.

Almanya'da bu sabah ülke çapında düzenlenen operasyonla yüzlerce polis memuru İslami derneklere baskın düzenledi. Hamburg merkezli operasyon Aşağı Saksonya, Hessen, Baden-Württemberg, Bavyera, Berlin ve Kuzey Ren-Vestfalya'da gerçekleşti.

Federal İçişleri Bakanlığı, operasyonların nedenini "dernekler yasası kapsamında yürütülen bir soruşturma" olarak açıkladı. Almanya'daki operasyon düzenlenen İslami kuruluşlar "anayasal düzene ve uluslararası anlayış fikrine karşı çıkmakla" suçlanıyor. Ayrıca bazı cami ve derneklerin Yahudi ve İsrail karşıtlığı tutumunun toplumu etkilediği düşünülüyor.

Polis, İslami derneklerde toplanan belgelerin inceleneceğini duyurdu. Derneklerde Alman yasalarının çiğnendiği tespit edilmesi halinde mal varlıklarına el konulacak.

Operasyonun başlamasından bir buçuk saat sonra Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser bir basın açıklaması yaptı. Faeser, "Şu anda pek çok Yahudi vatandaş kendini tehdit altında hissediyor. İslamcı propagandaya ya da Yahudi ve İsrail karşıtı nefret söylemine genel olarak müsamaha göstermiyoruz. Bu nedenle sert önlemler kapsamında her türlü şüpheyi kararlılıkla araştırıyoruz." ifadelerini kullandı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum