Almanya'da 5 Euro'luk madeni para geliyor

Almanya'da 5 Euro'luk madeni para geliyor

Almanya'da 2024 yılında, aralarında özel bir seriden 5 Euro'luk madeni paraların da bulunduğu 15 özel madeni para piyasaya sürülecek.

Madeni para koleksiyonculuğu büyüleyici ve artık daha nadir rastlanan bir hobi haline geldi. Almanya'da her yıl, motifleriyle önemli konulara dikkat çekmeyi amaçlayan birkaç özel madeni para piyasaya sürülüyor. 2024 yılında da, aralarında özel bir seriden 5 Euro'luk madeni paraların da bulunduğu 15 özel madeni para piyasaya sürülecek.

Bu yıl, 11 Euro'luk madeni para ilk kez Almanya'daki Avrupa Şampiyonasına denk gelecek şekilde piyasaya sürüldü. Federal Maliye Bakanlığı şimdi de “Böceklerin Harika Dünyası” serisini bu yıl 5 Euro'luk madeni paralarla tamamlamayı planlıyor. Serinin ilk madeni parası 2022 yılında basılmıştı. Koleksiyon toplam dokuz madeni paradan oluşacak.

gfsddd.jpg

EKOSİSTEM İÇİN VAZGEÇİLMEZ OLAN HAYVANLAR SEÇİLDİ

Serinin, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan böcek türlerine odaklanması amaçlanıyor. Bu nedenle dokuz madeni paranın motifleri için ekosistem için vazgeçilmez olan hayvanlar seçildi. Bu yıl, her çeyrekte son dört madeni paradan biri piyasaya sürülecek:

7 Mart: Yeşil sinek kuşu
13 Haziran: Ağaç uçan sineği
26 Eylül: Geyik böceği
7 Kasım: Taş yaban arısı

Bir başka özellik de madeni paraların basım şekli. Federal Maliye Bakanlığı, “böcek serisi” için ilk kez dijital baskı kullanıldığını ve bu baskıda rölyefe renk uygulandığını belirtiyor. Tümü gümüş olan madeni paralar benzersiz ve renkli bir motif taşıyor. Madeni paraların ikinci yüzü aynı şekilde federal kartal ve madeni paranın değeri ile tasarlandı.

100 BİN ADET ÜRETİLİYOR

Madeni paralar en fazla 100.000 adet üretilir ve Federal İdare Ofisi'nin (BVA) çevrimiçi mağazasından temin edilebilir. Genel olarak koleksiyon paralarının fiyatları türüne göre değişiyor. 5 Euro'luk madeni paraların fiyatı 15,59 Euro olarak standartlaştırıldı. Hobi koleksiyoncuları için madeni para serisine abone olmaları gerekiyor, çünkü bu, özel madeni paralardan birini almalarını sağlamanın tek yolu...

Alman Madeni Para Yasası'na göre, hatıra paraları Almanya'da ödeme aracı olarak geçerlidir. İlan edilen beş Euro'luk değer geçerlidir. Bir koleksiyon parçası olduğu için, madeni parayı ödemelerde kullanmak yerine saklamak tavsiye ediliyor. Bu şekilde madeni paranın değeri yıllar içinde artmaya devam edebilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT