Almanya'da 5 bin Euro'ya kadar devlet yardımının şartları açıklandı

Almanya'da 5 bin Euro'ya kadar devlet yardımının şartları açıklandı

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yaşayanlar doğal afetler nedeniyle evlerinde hasar meydana gelmesi durumunda devletten en az 2 bin Euro alabilecek.

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyalet hükümeti bölgesel olarak sınırlı doğal afetlerde vatandaşlara mali destek sağlamak için yeni bir yönerge kabul etti. Bu yönerge özel hanelerin yanı sıra tarım ve ormancılık işletmelerini de kapsıyor.

Yönergeye göre sadece bir kişinin yaşadığı haneler hasar durumunda 2 bin Euro destek alacak. Bu miktar her bir ilave kişi için bin Euro artacak. Tarım ve ormancılık işletmeleri ise iş yeri başına 5 bin Euro alabilecek. Etkilenen vatandaşlar ilgili belediyeye bir başvuru formu ile başvuruda bulunması gerekiyor.

Ayrıca devletten bu yardımı alabilmek için şu koşulların yerine getirilmesi gerekiyor:

-Olay, eyalet parlamentosu tarafından doğal afet olarak ilan edilmeli

-Hasar gören bina, ana ikametgah olmalı

-Hasar miktarı en az 5 bin Euro olmalı

-Sigorta hasarı karşılamıyor olmalı

Yönerge daha çok 2021 yazında Kuzey Ren Vestfalya'nın birçok yerinde yaşanan sel felaketi gibi senaryolar için geçerli. Bu felakette çok sayıda Alman vatandaşı hayatını, evini ve eşyalarını kaybetti. Kuzey Ren Vestfalya İçişleri Bakanı Herbert Reul (CDU), “2021’deki sel felaketi gibi doğal afetler, arkalarında yıkım ve umutsuzluk bırakıyor” dedi.

Yönerge tamamıyla yeni değil. Eski yönergenin süresi dolduğu için yeni bir tane hazırlandı. Bu sayede başvuru süreci basitleştirilmiş oldu.

ARTI49

HABERE YORUM KAT