Almanya'da 49 Euro'luk biletlerin geleceği belirsiz

Almanya'da 49 Euro'luk biletlerin geleceği belirsiz

Almanya Ulaştırma Bakanı Volker Wissing 49 Euro'luk biletin finansmanına ilişkin anlaşmazlık nedeniyle federal eyaletlere yüklendi. 49 Euro'luk biletin finansmanı ve ayrılacak fon konusunda da tartışmalar sürüyor.

Almanya'da "Deutschland Ticket" olarak geçen, 49 Euro'luk biletlerin geleceği belirsizliğini koruyor. Federal ve eyalet hükümetleri yaptıkları zirve toplantısında biletin devam ettirilmesi konusunda prensipte anlaştı. Ancak konunun detayları üzerinde bir anlaşmaya varılamadı. Biletin 49 Euro'su üzerinde de anlaşma henüz kesin değil. 49 Euro'luk biletin finansmanı ve ayrılacak fon konusunda da tartışmalar sürüyor.

Almanya Ulaştırma Bakanı Volker Wissing ise, 49 Euro'luk biletin finansmanına ilişkin anlaşmazlık nedeniyle federal eyaletlere yüklendi. Wissing, bugün yaptığı açıklamada, federal eyaletlerin "gereksiz" bir tartışmayı ateşlediğini söylerken, "Tüketicileri tedirgin etmenin dışında hiçbir şey elde edemediler" dedi.

ÇAĞRI YAPTI

Wissing, "Şimdi eyalet ulaştırma bakanlarını Deutschlandticket'ın başarısı üzerinde objektif bir şekilde çalışmaya ve gerekmediği halde onu sorgulamayı bırakmaya çağırıyorum" dedi.

Deutschlandticket mayıs ayında aylık 49 Euro'luk bir fiyatla tanıtıldı. Almanya genelinde yerel ve bölgesel hizmetlerde toplu taşıma kullanımına izin veren bir bilet türü. Ancak çıktığından bu yana söz konusu bilet istenilen ilgiyi görmedi.

Daha önce de aylık 9 Euro'luk biletler çıkmıştı. Almanya'da bu bilet çok tutulmuş ve çok sayıda insan toplu taşımaya yönelmişti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT