Almanya'da 3000 Euro emekli maaşı almanız için çalışırken yapmanız gerekenler

Almanya'da 3000 Euro emekli maaşı almanız için çalışırken yapmanız gerekenler

Almanya'da emekli olduktan sonra hayat şartlarınızın rahat olmasını istiyor musunuz? Emekli maaşınızı artırmak için bu yollara başvurabilirsiniz...

Almanya’daki birçok çalışan, devlet tarafından verilen emekli maaşlarının yaşlılık günlerinde yeterli olmayacağı endişesini taşıyor. Ancak yasa gereğince 3000 Euro’ya varan bir emekli maaşı almanız mümkün.

Ayda 3.000 Euro brüt emekli maaşı almak, çoğu emekli için hayal gibi gelebilir. Ancak şimdiye kadar bazı kişiler bunu başardı. Eğer şu anda ayda 3.000 Euro brüt emekli maaşı almak istiyorsanız, Batı'da 83,29 emekli puanı veya Doğu'da 84,46 emekli puanı toplamanız gerekmektedir. Bu puanları tüm çalışma hayatınıza yayarsanız, 45 yıllık bir sigorta süresinde yılda 1,85 veya 1,88 emekli puanı elde etmelisiniz.

Emeklilik günlerinde 3000 Euro maaş almak için şu anda Almanya'nın Batı'sında 6.651 Euro ve Doğu'sunda yaklaşık 6.759 Euro brüt aylık maaş almanız gerekiyor. Öte yandan çoğu yeni mezun için işe girişte böyle yüksek bir maaş alamıyor. Eğer bu maaşları alamıyorsanız emekli maaşınızı artırmak için başka seçenekleriniz de bulunuyor. Örneğin Ocak 2021'den bu yana "temel emeklilik güvencesi" (Grundrente) adı verilen bir emeklilik söz konusu. Emekli olarak, emekli maaşınız çok düşükse ek olarak bu güvenceden faydalanabiliyorsunuz. Bu sistem yaşlılıkta yoksulluğa düşmenizi önlemeyi amaçlıyor.

Bununla birlikte Riester emekli aylığında, devlet, her ay belli bir miktar ödemeniz durumunda emekli maaşınıza belirli bir aylık tutar ekler. Sosyal sigortalara katkıda bulunan herkes Riester aylığı için başvurabilir. Riester emekli maaşı, düşük geliri ve çok çocuğu olan insanlar için özellikle faydalı görülüyor.

Özel emeklilik sigortasında ise paranızı en çok kâr elde edeceğiniz yere (örneğin, öz kaynak fonları veya emlak) yatırırsanız; böylece yaşınız ilerledikçe buradan gelen faizi kullanabilirsiniz.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
2 Yorum