Almanya ve İtalya "Hitler eseri" yüzünden birbirine girdi: İade edin!

Almanya ve İtalya "Hitler eseri" yüzünden birbirine girdi: İade edin!

Almanya ile İtalya Alman diktatör Adolf Hitler'in zamanında satın aldığı bir heykel yüzünden karşı karşıya geldi. Hitler'in satın aldığı ancak 1948 yılında İtalya'ya iade edilen ünlü sanat eseri üzerinde iki ülke arasında bir anlaşmazlık patlak verdi.

Almanya ve İtalya arasında ünlü bir heykel yüzünden anlaşmazlık çıktı. Anlaşmazlık, 2. yüzyıldan kalma "Lancellotti Discobolus" eseri hakkında. Eser, Yunan heykeltıraş Myron'un, kayıp bronz orijinalinin en güzel Roma kopyası olarak kabul ediliyor.

Münih'teki Devlet Eski Eserler Koleksiyonu ve Glyptothek, 1938 yılında diktatör Adolf Hitler tarafından satın alınan, 1948 yılına kadar Münih'te tutulan ve daha sonra İtalya'ya iade edilen eserin iadesini talep ediyor.

"Lancellotti Discobolus" heykeli, disk atılmadan önceki anda yakalanan bir atleti tasvir ediyor. Bu türün neredeyse tamamen korunmuş tek örneği olan heykel, antik çağın en beğenilen eserlerinden biri olan, sanatçı Myron'un M.Ö. 450 civarında tasarladığı bronz "Discobolus"un aslına sadık bir kopyasıdır.

İADESİNİ TALEP EDİYOR

Almanya ile İtalya söz konusu eser yüzünden karşı karşıya geldi. Münih müzesi ise antik heykelin iadesini talep ediyor.

Roma Ulusal Müzesi Müdürü Stéphan Verger, geçen günlerde Münih'teki Antikensammlungen und Glyptothek'in müdürü Florian S. Knauß'tan, İtalya'nın geri almadığı 18. yüzyıla ait Discobolus'un mermer kaidesinin iadesini talep etti. Ancak Knauß, Verger'in talebini reddetmekle kalmamış, heykelin o dönemde Alman devleti tarafından yasal olarak satın alınmış olduğu gerekçesiyle Discobolus'un iadesini de talep etti.

Knauss mektubunda, "O dönemde iktidarda olan İtalyan kurumları ihracatı kabul etti. Bu Adolf Hitler'e bir 'hediye' değildi. Müzemizin hukuki görüşüne göre, İtalya'ya iadesi yasaları ihlal etmiştir" ifadelerini kullandı.

"CESEDİMİ ÇİĞNEMENİZ GEREK"

İtalyan Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano'nun yanıtı ise gecikmedi.

Gennaro Sangiuliano şunları söyledi:

"Cesedimi çiğnemeniz gerek! Eser ne pahasına olursa olsun İtalya'da kalmalıdır, çünkü ulusumuzun mirasıdır. Umarım 18. yüzyıldan kalma kaide bize iade edilir. Alman Federal Kültür Bakanı Claudia Roth'un bu konudan haberdar olmadığına inanıyorum. Almanya ve İtalya arasında pek çok alanda zaten çok iyi olan işbirliğinin gelecekte kültürel alanda daha da iyi olacağından eminim."

HEYKELİN TARİHÇESİ

"Lancellotti Discobolus" 1781 yılında Roma'daki Esquiline Tepesi'nde keşfedildi. Heykel uzun bir süre İtalyan Lancellotti ailesinin özel koleksiyonunun bir parçası oldu.

1938 yılında dönemin Alman Şansölyesi ve diktatör Adolf Hitler İtalya'ya yaptığı bir ziyaret sırasında esere hayran kaldı. Heykelden o kadar etkilenmişti ki, Benito Mussolini'nin faşist İtalyan rejimine heykeli satın alma talebinde bulundu. Eser başlangıçta Roma Eski Eserler Yüksek Konseyi tarafından devredilemez ilan edildi.

Mayıs 1938'de İtalya Dışişleri Bakanı'nın izniyle nihayet beş milyon liret karşılığında Almanya'ya satıldı ve Münih'e getirildi. Burada Glyptothek'te sergilenen "Lancellotti Discobolus" heykeli ancak 1948 yılında İtalya'ya geri dönmüştü.Ve 1953 yılından bu yana Roma'daki Roma Ulusal Müzesi'nde sergilenmeye devam ediyor.

ARTI49

FOTOĞRAF: britishmuseum

HABERE YORUM KAT