Almanya üzerinden tuhaf bir “Rus cepheleşmesi”: Navalny’nin hedefi yine Putin

Almanya üzerinden tuhaf bir “Rus cepheleşmesi”: Navalny’nin hedefi yine Putin

Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalny, zehirlenme olayının arkasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in parmağı olduğunu ileri sürdü. Kremlin ise bu iddiaları “küstahça, asılsız, kabul edilemez” buldu.

Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalny, zehirlenme olayına yönelik Alman medyasına açıklamalarda bulundu. Zehirlenme olayının arkasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bulunduğunu ileri süren Navalny, “Bu suçun arkasında Putin’in olduğunu iddia ediyorum ve başka alternatife sahip değilim” dedi.

Navalny, zehirlendiği Navichok tipi sinir gazına yönelik, “Hiç acı hissetmiyorsun ama ölmek üzere olduğunu anlıyorsun” ifadelerini kullandı.

Rusya’ya döneceğini belirten Rus muhalif, “Benim görevim artık korkmayan adam olarak kalmak, korkmuyorum” diye konuştu.

“KABUL EDİLEMEZ”

Aleksey Navalny’nin iddiasına Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov üzerinden sert bir yanıt geldi. Peskov, Putin’e yönelik iddiaların “küstahça, asılsız ve kabul edilemez” olduğunu belirtti. Peskov, “Rusya Devlet Başkanı’na yönelik bu tür suçlamaların kesinlikle asılsız ve kabul edilemez olduğuna inanıyoruz” dedi.

Navalny’nin hakaretlerle dolu söyleminin kendilerini devlet başkanı ile aynı seviyeye koymaya kalkışanların iyi bildiği bir yöntem olduğunu kaydeden Peskov, Putin’in siyasi mücadeledeki gerçek rakiplerinin diğer kişiler olduğunu belirtti. Navalny, “Onlar yarı ve marjinal değiller, gerçek muhaliflerdir. Bu nedenle ilerleyen zamanlarda bu konuda herhangi bir yorumda bulunmayacağız veya açıklama yapmayacağız” diye konuştu.

Peskov, Rusya’nın Navalny’nin zehirlenme olayına yönelik soruşturma yapılmasına dair güvence verirken, bunun için Rusya’nın Navalny’den alınan örneklere dair bilgilendirilmesi gerektiğini bir kez daha dile getirdi.

Navalny’nin Rusya’ya dönme planına değinen Kremlin Sözcüsü Peskov, “Herhangi bir Rus vatandaşı her an evine dönebilir, burada kahramanlık yoktur. Ülkemizde tedavi görebiliyorlar ve neredeyse herkes bunu yapıyor. Ülkemizde hayatlar kurtarılıyor ve bu hastanın hayatı da Rusya’da kurtarıldı" dedi.

NE OLMUŞTU?

Omsk kentinden 20 Ağustos’ta Moskova’ya dönerken uçakta fenalaşan ve zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan muhalif lider Aleksey Navalny, 22 Ağustos’ta tedavisi için Almanya’nın başkenti Berlin’e getirilmişti. Berlin’deki Charite Hastanesi 24 Ağustos’ta Navalny’nin zehirlendiğine dair bulgulara rastlanıldığını açıklamıştı.

Açıklamanın ardından Rusya İçişleri Bakanlığının Sibirya Federal Bölgesi’ne bağlı Ulaştırma Servisi 27 Ağustos’ta olayla ilgili ön soruşturma başlatmış, ilk edinilen delillerde zehirlenmeye dair bir kanıtın bulunmadığı ifade edilmişti. Geçtiğimiz 2 Eylül’de ve Berlin’de ise Navalny’nin kan örneklerinde Novichok ile zehirlendiğine dair “kesin kanıtlar” bulunduğu belirtilmişti.

Navalny’nin ailesi ise Rus muhalifin zehirlenmesinde Rusya’nın sorumlu olduğunu savunmuş, ancak Kremlin Sarayı iddiaları yalanlamıştı.

+49 - BERLİN/MOSKOVA

FOTO: İHA

HABERE YORUM KAT