Almanya Türkleri endişeli: Mektupla vatandaşlık sorgusu geldi ve durduruldu

Almanya Türkleri endişeli: Mektupla vatandaşlık sorgusu geldi ve durduruldu

Almanya’daki Alman vatandaşı olan eski T.C. vatandaşlarının resmi makamlara bildirmeden tekrar Türk vatandaşlığına geçip geçmedikleri, mektup yolu ile sorgulandı. Tepkiler üzerine geri adım atıldı.

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanlığı, resmi makamlara bildirmeden tekrar Türk vatandaşlığına geçen Alman vatandaşı Türklerin belirlenmesi için belediyelere talimat verdi.

Gelsenkirchen Belediyesi, eyalet içişleri bakanlığının verdiği bu talimat doğrultusunda Alman vatandaşı olan Türklere gönderdiği mektupla tekrar Türk vatandaşlığına geçip geçmediklerini beyan etmeleri talebinde bulundu.

Mektupla yapılan vatandaşlık sorgusuna gelen tepkilerin çığ gibi büyümesinin ardından belediye geri adım atarak, ikinci bir mektupla bu sorgunun durdurulduğunu açıkladı. Gelsenkirchen Belediyesi basın sözcülerinden Oliver Schäfer yaptığı açıklamada, “Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanlığı, tüm şehirlere ve ilçelere 1 Ocak 1996 ile 31 Aralık 1999 tarihleri arasında vatandaşlığı olan Almanlar için bu sorguyu yapma talimatı verdi. Ne yazık ki pişman olduğumuz bu durum Gelsenkirchen’de tepkiye neden oldu” ifadelerini kullandı. Türk kökenli arkadaşlarının da etkilendiğini aktaran Schäfer, “Rahatsızlığı iyi anlayabiliyorum. Türk kökenli tek bir Alman, Gelsenkirchen’deki Alman pasaportunu kaybetmedi. Artık herkes açıklamalı ikinci bir mektup alıyor. Bu şekilde sorgu Gelsenkirchen’de durduruldu” dedi. 

Öte yandan Almanya’da 2000 yılından itibaren Alman vatandaşı olan Türkler, resmi makamlardan izin almaksızın yeniden Türk vatandaşlığına geçmeleri durumunda Alman vatandaşlığını kaybediyor.

+49 – KÖLN

FOTO: İHA

Kapak Görsel: Christian Wiediger on Unsplash

HABERE YORUM KAT