Almanya Türkiye'yi kıskanıyor mu: Alman gazetesi iki ülkeyi karşılaştırdı

Almanya Türkiye'yi kıskanıyor mu: Alman gazetesi iki ülkeyi karşılaştırdı

Alman basını bugün, Erdoğan Türkiyesi'nde her geçen gün daha da yakıcı bir hal alan hayat pahalılığı ve ekonomik krize işaret eden haberlere yer verdi. Söz konusu haberlerde, Türkiye ve Almanya karşılaştırması yapıldı.

Alman basınının gündeminde bugün Türkiye vardı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yakıcı bir şekilde kendisini hissettiren hayat pahalılığı ve ekonomik kriz, tüketim maliyetlerini daha da artırırken, Türk vatandaşlarının gerçek bir yoksullukla boğuşmasına zemin hazırlıyor.

Merkez Bankası ise yükselen enflasyon rakamlarına rağmen iddialı bir hedefe bağlı kalıyor: Hızlı deflasyon...

"İNANILMAZ" BULUYORLAR

Alman basını, önceki yıla kıyasla tüketim maliyetlerinin yüzde 65 oranında yükseldiği belirtilen Türkiye ile Ocak 2023'ten bu yana toplamda yüzde 2,9'luk artışın gözlendiği Almanya'yı karşılaştırıyor. Karşılaştırma sonrasında Türkiye verileri için "İnanılmaz" değerlendirmesinde bulunuluyor.

Karşılaştırmalarda, Almanya'da enflasyonun yavaşlamaya geçtiği kaydedilirken, Türkiye'de hız kazanmaya devam ettiğinin altı çiziliyor.

Alman t-online haber sitesinin yer verdiği haberde yine bazı bölümler şöyle:

"LİRA DEĞER KAYBEDİYOR"

- Liranın zayıf döviz kuru nedeniyle ülkeye yapılan ithalat daha da pahalı hale geliyor. Bir lira şu anda üç ABD sentinin biraz üzerinde bir değere sahip.

"ERDOĞAN'IN BASKISI"

- Türkiye'deki yüksek enflasyon kısmen enerji de dahil olmak üzere pahalı ithalattan kaynaklanmaktadır. Buna ek olarak, Erkan'ın görev süresinden önce Türk Merkez Bankası enflasyonla mücadelede uzun süre başarısız olmuş ya da bunu gönülsüzce yapmıştır. Uzmanlar, yüksek faiz oranlarına kesinlikle karşı olan Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın baskısına işaret ediyor. Erkan göreve geldikten sonra Erdoğan para politikasını kamuoyu önünde eleştirmekten kaçınmıştı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
2 Yorum