Almanya-Türkiye maçındaki ıslıklar tartışma yarattı: Madem Erdoğan'ı seviyorlar neden Almanya'da yaşıyorlar

Almanya-Türkiye maçındaki ıslıklar tartışma yarattı: Madem Erdoğan'ı seviyorlar neden Almanya'da yaşıyorlar

EURO 2024'e gitmeyi garantileyen A Milli Takımı'mız, hazırlık maçında konuk olduğu Almanya'yı Berlin'de 3-2 mağlup etti. Maç Alman basınında geniş yer alırken Türk taraftarın ıslık çalması tartışma konusu oldu.

Türkiye, EURO 2024 Elemeleri haftasından sonra Almanya ile deplasmanda bir hazırlık maçına çıktı. Berlin Olimpiyat Stadı'nda, Türk taraftarların coşkulu desteği eşliğinde milli takım, ev sahibi Almanya'yı 3-2 mağlup etti.

Maç, Alman basınında geniş yer aldı. Basında yer alan haberlerde “Yeni milli takım teknik direktörünün evindeki ilk maçı bir deplasman maçı gibiydi.'' ifadeleri yer aldı.

''ISLIK TARTIŞMASI''

FDP Genel Sekreteri Bijan Djir-Sarai, Berlin'de Alman takımına karşı oynanan uluslararası maçta çok sayıda Türk taraftarın ıslık çalmasını ve yuhalamalarını kınadı.

BILD'e verdiği röportajda Djir-Sarai, "Almanya'da doğan veya büyüyen insanların, Almanya'daki uluslararası bir maçta Alman milli takımını yuhalaması hepimizi incitiyor olmalı. Bu, entegrasyon politikasındaki başarısızlıkları ve eksiklikleri bir kez daha gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Haberde ''Olimpiyat Stadı'nda 72 bin 592 seyirciyle dolan maçta, ısınma sırasında kaptan İlkay Gündoğan'ın etrafındaki Alman oyuncular yüksek sesle yuhalandı.'' ifadeleri yer aldı.

Kuzey Ren-Vestfalya eyalet parlamentosunda CDU içişleri uzmanı Gregor Golland ise konu hakkında yaptığı açıklamada "Bu insanların Türkiye'ye ve cumhurbaşkanına sevgileri devam ediyorsa neden Almanya'da yaşıyorlar? Entegrasyona hazır değil. Nihayetinde göçe yönelik sosyal teşvikleri büyük ölçüde azaltmalı ve bunun yerine ülkemize, egemen kültürüne ve değerlerine daha fazla bağlılık talep etmeliyiz'' ifadelerini kullandı.

ARTI49
Fotoğraf:AA

HABERE YORUM KAT
4 Yorum