• BIST 86.796
 • Altın 248,760
 • Dolar 6,0406
 • Euro 6,7414
 • Berlin 26 °C
 • Frankfurt 21 °C
 • Paris 18 °C
 • Ankara 23 °C
 • İstanbul 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • Stockholm 17 °C

Almanya Türk Federasyon Genel Sekreteri Oğuz: Oy hakkının verilmesinde her vatandaşın payı var

Almanya Türk Federasyon Genel Sekreteri Oğuz: Oy hakkının verilmesinde her vatandaşın payı var
Temel ELCİVAN - DİNSLAKEN (DHA) - Almanya Türk Federasyon Genel Sekreteri Fatih Oğuz, düzenlen bir toplantıda Avrupalı Türklerin gündemine dair değerlendirmelerde...

Temel ELCİVAN - DİNSLAKEN (DHA) - Almanya Türk Federasyon Genel Sekreteri Fatih Oğuz, düzenlen bir toplantıda Avrupalı Türklerin gündemine dair değerlendirmelerde bulundu. Merkezi Frankfurt'ta bulunan Türk Federasyon'un genel sekreteri Fatih Oğuz, Dinslaken şehrinde bulunan Türk İslam Kültür Ocağı'nda düzenlenen bir toplantıya katıldı. Toplantıda kısa bir selamlama konuşması yapan Türk İslam Kültür Ocağı başkanı Engin Yaşar, daha sonra sözü Fatih Oğuz'a bıraktı. OY HAKKININ VERİLMESİNDE HER VATANDAŞIN PAYI VAR Konuşmasının ilk bölümünde Avrupa'da cuma günü başlayan oy kullanma işlemine deyinen Türk Federasyon Genel Sekreteri Fatih Oğuz, Avrupa'da yaşayan Türk toplumuna verilen seçme hakkı çok kolay elde edilmedi, bu hakkın alınmasında her Türk vatandaşın katkısı ve emeği vardır. Bu hak oldukça önemlidir ve bu hakkı gelecek nesillere kadar ulaştırmayı istiyorsak, mutlaka oyumuzu kullanmalıyız. Bir takım eksiklerde varsa, bu eksikleri de ancak sandığa gitmekle giderebiliriz. Bizlere verilen demokratik oy hakkımızı değerlendirmeliyiz diye vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyoruz şeklinde konuştu. DİL TESTİ İKTİDARIN AYIBIDIR Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Dortmund mitinginde, Avrupalı Türkler için açıkladığı vaatleri hatırlatan Fatih Oğuz, Vaatleri muhalefet partileri yapar, iktidarlar ise var olan eksikleri gidermekle hükümlüdür sözleriyle iktidarı eleştirdi ve şöyle devam etti Mevcut iktidar döneminde Almanya'da Türk vatandaşlarına dayatılan bir dil testi saçmalığı var, bunun Almanya'da uygulanması yetmiyormuş gibi, birde bunun öncesinde Türkiye'de bizim ülkemizde, Almanlar istiyor diye dil testi yapılıyor. Bunu vatandaşlarımıza uygulan bir saygısızlık olarak görüyoruz. Bazı cami derneklerinde siyasi içerikli toplantılar yapılıyor diyen Fatih Oğuz, Camilerin temelinde her Türk vatandaşın emeği ve alın teri vardır, camilerimizi siyasetten uzak tutmalıyız. Elbette cami derneklerinde, memleket meseleleri konuşulur ancak, cami derneklerimizin her hangi bir partinin propaganda alanına dönüştürülmesine gönlümüz asla razı değil. Diyanete bağlı olan bazı cami derneklerinin, bir siyasi partinin seçim alanı gibi yönetildiği ve zaman içinde yine bir takım siyasi toplantılara da insan yönlendirdiğine dair şikayetler bize ulaşıyor. Bunları doğru bulmayız şeklinde konuştu. Konuşmasının sonunda basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Fatih Oğuz, Dinslaken şehrinden selefiler'e katılan ve daha sonra İŞİD saflarına katılan 6 Türk gençle ilgili bir soruya, Gençlerimize maalesef yeterince sahip çıkılmıyor. Bunda sadece onların aileleri değil, cami dernekleri, din görevlileri, eğitimciler ve sivil toplum kuruluşları olarak hepimizin eksiklikleri var. Bir an önce yok olup giden gençlere hep birlikte sahip çıkmalıyız, başkada şansımız yok cevabını verdi.

[gallery ids="187212,187213"]
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05