Almanya, Türk bankasına kayyum atadı

Almanya, Türk bankasına kayyum atadı

Almanya'da Kuveyt Türk Bankası iştiraki KT Bank’a kayyum atandı. BDDK, kayyum atama gerekçesini "Kara paranın aklanması ve terörün finansmanının önlenmesi" olarak açıkladı.

Kuveyt Türk Bankası'nın Almanya'daki iştiraki KT Bank'a, Alman Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BaFin) tarafından kayyum atandı.

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre bu kararın arkasında kara para ile mücadele yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Bankacılık Kanunu (KWG) ve Kara Para Aklamayı Önleme Yasası'nın (GWG) ilgili maddeleri çerçevesinde hukuki işlem başlatılması yatıyor. Bankanın bu durumda olan bir bankacıya da 7500 Euro idari para cezası kesdiği açıklandı.

ÖZEL TEMSİLCİ BANKAYI DENETLEYECEK

BaFin'in resmi açıklamasına göre, Mali düzenleyici, KT Bank'ın ticari işlemlerini yasalara uygun hale getirmesi talimatını verdi. Ayrıca, kara para aklama ve terörün finansmanını önlemeyi amaçlayan güvenlik sistemlerini güçlendirmesi istendi. Atanan özel temsilci, bankanın bu şartları yerine getirip getirmediğini izleyecek ve denetleyecek.

KT Bank, 23 Kasım'da kayyum atanmasının ardından, Kuveyt Türk Bankası A.Ş.'nin yüzde 100 iştiraki olarak dikkat çekiyor. Bankanın hisselerinin bir kısmı Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne, Kuveyt Türk Finans Kurumu'na, İslam Kalkınma Bankası'na ve Wafra Inc.'e ait.

ZİRAAT BANKASINA DA ATANMIŞTI

Bu gelişme, Almanya'da Ziraat Bankası'nın iştiraki olan Ziraat Bank Int. AG'ye daha önce kayyum atanmasını hatırlattı. Ziraat Bank Int. AG'nin, Almanya Bankacılık Kanunu'nun 25 a (2) maddesini ihlal ettiği belirtilmişti. Kayyum halen göreve devam ediyor.

HABERE YORUM KAT