Almanya sığınmacılara nakit para yerine kart verecek

Almanya sığınmacılara nakit para yerine kart verecek

Almanya'da 14 eyalet, sığınmacılara mali devlet desteğini, nakit yerine "ödeme kartı" uygulamasıyla yapacak.

Almanya'nın 14 eyaletinde sığınmacılar için nakit para yerine ödeme kartı uygulamasına geçildi.

Kasım ayında federal eyaletlerin Başbakanları, Federal Şansölye Olaf Scholz ile birlikte sığınmacılar için bir ödeme kartı uygulamasına karar verdiler.

Devlet desteğinin başka ülkelere aktarılmasını, türlü "kaçakçılık" eylemlerini engellenmesi, bürokratik yükü azaltması beklenen uygulama şu şekilde:

Sığınmacılara nakit para yerine, günlük harcamalarını ödemek için kullanabilecekleri banka işlevine sahip kredi tabanlı bir kart verilecek. Her federal eyalet nakit miktarı ve diğer ek fonksiyonlar konusunda kendisi karar verebilecek ancak ödeme kartının teknik gereklilikleri tüm federal eyaletlerde standartlaştırılacak. Ödeme kartı sadece Almanya'da çalışacak. Hatta bazı eyaletlerde kullanımı bölgesel olarak sınırlandırılabilecek. Kredi tabanlı olduğu için karttan fazla para çekilemeyecek.

Hessen'in CDU'lu Bakanı Boris Rhein, uygulamaya dair şunları söylüyor:

"Ödeme kartını uygulamaya koyarak yerel makamlar üzerindeki idari yükü azaltacağız, devlet desteğinden menşe ülkelere para aktarma olasılığını önleyeceğiz ve böylece insanlık dışı insan kaçakçılığı suçuyla mücadele edeceğiz"

Aşağı Saksonya Hükümet Başkanı SPD'li Stephan Weil ise "Ödeme kartı, sığınmacılara nakit ödeme yapılmasını büyük ölçüde gereksiz kılacak. Aynı zamanda, kalma ihtimali olan insanların düzenli bir işe girmelerini kolaylaştırmak istiyoruz. Onların transfer yardımı sisteminden mümkün olduğunca çabuk çıkmalarını istiyoruz." ifadelerini kullanıyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT