Almanya Rusya'ya yeni yaptırımları engelledi

Almanya Rusya'ya yeni yaptırımları engelledi

Rusya'ya yönelik yeni yaptırımların bu Perşembe günü yapılacak G7 zirvesinin başlangıcında yürürlüğe girmesi bekleniyordu. Ancak bir rapora göre Almanya zamanında bir anlaşmaya varamadı.

Alman hükümetinin, AB'nin Rusya'ya yönelik bir sonraki yaptırım paketine ilişkin müzakerelerde ilerleme kaydedilmesini engellediği iddia edildi. Brüksel'deki diplomatlara göre, Almanya'nın endişeleri ve değişiklik talepleri, yaptırım planlarının henüz sonuçlandırılamamasının temel nedenlerinden biri...

Bir AB yetkilisi, Macaristan Başbakanı Viktor Orbán'ın Budapeşte hükümetinin geçmişte Rusya'ya yönelik yaptırım kararlarını defalarca ertelemesine atıfta bulunarak, son zamanlarda Almanya'nın sanki yeni Macaristan olduğunu hissettiklerini söyledi.

ALMAN ŞİRKETLERİ ÇEKİNCESİ

Planlanan yeni AB yaptırımları, özellikle Rusya'nın milyarlarca dolarlık sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) işine karşı ilk kez sert AB yaptırımları uygulanmasını planlıyor. Diplomatlara göre Avrupa Komisyonu, Belçika'nın Zeebrugge kentindeki gibi limanların Rus LNG'sini üçüncü ülkelere sevk etmek için kullanılmasını yasaklamak istiyor. Bu, Rusya'nın daha az sıvılaştırılmış doğal gaz satabileceği ve taşıma kapasitesi eksikliği nedeniyle savaşa daha az para yatırabileceği düşüncesini neden oluyor.

AB diplomatlarına göre Almanya'nın planlarla ilgili çekinceleri öncelikle AB yaptırımlarının delinmesini zorlaştıracak tedbirlerle ilgili. Buna göre Alman hükümeti, ihlal durumunda şirketlerin şubelerinin sorumluluğuna ilişkin planlanan bir kuralın belirli mallarla sınırlandırılmasını veya tamamen iptal edilmesini talep ediyor. Bunun arka planında Alman şirketlerinin aksi takdirde yaptırım ihlallerinden sorumlu tutulabileceği korkusu yatıyor.

İLK DEĞİL

Alman hükümeti ayrıca bazı raporlama yükümlülüklerinin gereksiz olduğunu düşünüyor ve mali işlemlerle ilgili elektronik mesaj alışverişi için Rus SPFS sisteminin kullanımını daha da kısıtlayacak bir önlemin zayıflatılmasını istiyor.

Rusya'ya yönelik yaptırımlar, Alman hükümetinin ortakları tarafından anlayışsızlıkla karşılanan ilk tutumu değil. Örneğin son olarak Ukrayna'ya yönelik yeni bir projenin NATO içinde “NATO Ukrayna Misyonu” (NMU) olarak adlandırılmasını engellemişti. Alman hükümeti bu ismin, ittifakın Ukrayna'ya asker göndermek istediği şeklinde yanlış yorumlanabileceği görüşündeydi. Dolayısıyla bu ismin Rusya tarafından propaganda amaçlı olarak istismar edilebileceğinden ve İttifak'a karşı kullanılabileceğinden korkuyordu.

ARTI49

HABERE YORUM KAT