Almanya olağanüstü hal mi ilan edecek? Merkel en azından “ılımlı kapanma” deneyebilir

Almanya olağanüstü hal mi ilan edecek? Merkel en azından “ılımlı kapanma” deneyebilir

Almanya’da koronavirüsün bulaştığı insan sayısı yeni mücadele senaryoları gerektiriyor. Ülkede son 24 saatte 11 bin 409 yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakası tespit edildi.

Federal Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronavirüsün sıçramalı yayılma hızı karşısında yeni adımlar atmak üzere yarın eyalet başbakanlarıyla bir araya gelecek. Toplantıdan “ılımlı kapanma” kararı çıkabileceği ve birçok sektörde işletmelerin geçici olarak hizmet veya üretim dışı bırakılabileceği ileri sürülüyor. 

YENİ ÖNLEMLER NELER?

Öte yandan Robert Koch Enstitüsü, Almanya'da son 24 saatte 11 bin 409 yeni koronavirüs vakasının saptanarak toplam vaka sayısının 449 bin 275’e yükseldiğini açıkladı. Açıklamaya göre koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 42 kişinin hayatını kaybettiği ülkede, toplam hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bin 98’e yükseldi. Açıklamada salgının başlangıcından bu yana 326 bin 700 kişinin iyileştiği kaydedilirken koronavirüsün bulaşma oranı ise 1.37 olarak belirlendi.

Başbakan Angela Merkel, yarın 16 eyaletin başbakanı ile bir araya gelecek. Toplantıda bir hafta içinde iki katına çıkan vaka sayılarındaki artışı durdurabilmek için ülke genelinde alınacak yeni önlemlerin görüşülmesi bekleniyor. Okulların ve kreşlerin açık kalması, yüksek derecede risk bölgesi olarak belirlenen bölgeler dışında mağazaların açık kalması, bunun yanında barların restoranların ve toplu etkinliklerin sınırlandırılması öngörülüyor.

TESİS VAR DA, İNSAN EKSİK 

Alman Yoğun Bakım ve Acil Tıp Derneği (DIVI) Başkanı Uwe Janssens, ülke genelinde yeterli sayıda yoğun bakım yatağının ve solunum cihazının olduğunu, ancak hastalara bakacak doktor ve hemşirenin yetersiz kaldığını belirterek, ülke çapında yoğun bakım servislerinde 4 bine yakın doktor ve hemşirenin eksik olduğunu açıkladı.  

+49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT