Almanya mültecilere "ödeme kartı" dağıtacak

Almanya mültecilere "ödeme kartı" dağıtacak

Trafik Işığı Koalisyonu, mültecilere ödeme kartı dağıtılması yönündeki tartışmalarda mutabık kaldı.

Koalisyon hükümetine mensup partiler, mülteciler için ödeme kartı çıkarılması konusunda anlaşmaya vardı. Hükümetin parlamento gruplarının aylardır tartıştığı "kartlı ödeme" sisteminde karar bugün verildi.

Karar, SPD, Yeşiller ve FDP'nin iktidar grupları tarafından ortak bir açıklamayla duyuruldu.

Gelecekte Almanya'ya iltica başvurusunda bulunan herkes sadece küçük bir miktar nakit cep harçlığı alabilecek. Öte yandan devlet yardımlarının büyük bir kısmı, daha sonra alışveriş yapmak için kullanılabilecek bir çipli karta kaydedilecek.

FDP parlamento grup başkan yardımcısı Lukas Köhler, uygulamaya dair şunları söyledi:

"Bu anlaşma ile federal eyaletlere tüm sığınmacılar için ödeme kartı uygulamasını başlatmaları için gereken yasal kesinliği sağlıyoruz. Federal eyaletler şimdi düzensiz göçün ana itici faktörlerinden birini ortadan kaldırarak yeni bir göç politikasına katkıda bulunma fırsatına sahipler..."

"KATILIMI GARANTİ ALTINA ALIN"

Yeşiller Partisi Genel Başkan Yardımcısı Andreas Audretsch, "Okul gezisi için cep harçlığı, eğitim merkezine gitmek için otobüs bileti, elektrik veya internet bağlantısı - tüm bunlar ödeme kartları yerel olarak kullanılmaya başlandığında garanti altına alınmalıdır" açıklamasında bulunarak, "Asgari geçim düzeyinin ve insanların katılımının garanti altına alınmasını yasada açıkça belirttik" ifadelerini kullandı.

SPD'nin Federal Meclis Grup Başkan Yardımcısı Dagmar Schmidt Süddeutsche ise "Uzun müzakerelerin ardından federal eyaletlerin ödeme kartlarını kararlaştırıldığı şekilde uygulamalarını desteklemeyi başardığımız için memnunum" dedi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT