Almanya Maliye Bakanı Lindner: Almanlar çok az çalışıyor

Almanya Maliye Bakanı Lindner: Almanlar çok az çalışıyor

Maliye Bakanı Christian Lindner Avrupa'nın diğer ülkelerine kıyasla Alman vatandaşlarının çok az çalıştığını söyledi. Bakana göre Alman ekonomisinde asıl sorun düşük çalışma saatleri.

Maliye Bakanı Christian Lindner Almanya'da çok az iş yapıldığı görüşünde. FDP lideri Perşembe günü Uluslararası Para Fonu'nun Washington'daki bahar toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, Alman ekonomisinin karşı karşıya olduğu sorunun kamu yatırımlarındaki açık değil, her yıl çalışılan saat sayısındaki açık olduğunu söyledi.

"BİZDEN DAHA FAZLA ÇALIŞIYORLAR"

Lindner, "İtalya, Fransa ve diğer ülkelerde insanlar bizden çok daha fazla çalışıyor" dedi. Bunun nedeni çalışma saatlerini azaltmaya yönelik düzenlemeler, demografik yapı ve çocuk bakım olanaklarının yetersizliği nedeniyle istenmeyen yarı zamanlı çalışma süreleri.

Bu nedenle Lindner, bürokrasinin azaltılması ve şirketlerin yatırım yapması için vergi teşviklerinin yanı sıra işgücü piyasasında da reformlar yapılmasını savunuyor.

Maliye Bakanı, "ekonomik geri dönüş" için önerdiği önlemlerin çoğunun maliyetli olmadığını, ancak devlet bütçesinde ve sosyal güvenlik sistemlerinde tasarruf sağladığını söyledi. "İnsanlar çalıştıklarında ya da daha fazla çalıştıklarında, daha yüksek vergi ve sosyal güvenlik primi ödüyorlar ve daha az sosyal transfer alıyorlar."

Lindner, Alman ekonomisinin potansiyel büyümesini iki ila üç yıl içinde iki katına çıkarmayı hedefliyor. Bu, ekonominin normal kapasite kullanımında, yani kısa vadeli ekonomik dalgalanmalar olmaksızın büyümesi anlamına geliyor. Bu potansiyel büyüme on yıl önce yüzde 1,5 iken şu anda yüzde 1'in altında.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum