Almanya kahve kıtlığıyla karşı karşıya

Almanya kahve kıtlığıyla karşı karşıya

Avrupa Birliği'nin ormanları korumak adına yürürlüğe koymayı planladığı yeni yönetmelik, AB Komisyonu öyle düşünmese de kahve tedarikçilerini zora sokacak gibi görünüyor.

Almanya'da kahve tedariğinin, yeni bir AB düzenlemesinin sonucu olarak önümüzdeki yıldan itibaren, "kıtlık" denilebilecek boyutta, ciddi zorluklarla karşı karşıya kalabileceği ileri sürülüyor.

Alman Kahve Birliği tarafından yapılan açıklamada, "Almanya ve Avrupa pazarında bir kıtlık tehlikesiyle karşı karşıyayız. Halen mevcut olan kahvenin fiyatları önemli ölçüde artacak" denilirken, AB Komisyonu yetkilileri yönetmeliğin, düzenlemenin kapsadığı hammaddelerin fiyatları üzerindeki etkisinin sınırlı olacağı beklentisinde olduklarını açıkladı.

"GEÇİM KAYNAKLARI TEHDİT ALTINDA"

Kahve Birliği Genel Müdürü Holger Preibisch, yönetmeliğin uygulanmasının ertelenmesi çağrısında bulunurken, tersi durumda dünya çapında milyonlarca kahve çiftçisinin geçim kaynaklarının tehdit altına gireceğini ileri sürdü.

30 Aralık'tan itibaren yürürlüğe girmesi beklenen yönetmelik, şirketlerin ürünleri için hiçbir ormanın temizlenmediğini veya zarar görmediğini belirten bir durum tespiti beyanı sunmalarını gerektirecek. Bu sadece kakao veya kahve çekirdekleri gibi hammaddeler için değil, aynı zamanda çikolata, deri veya mobilya gibi bazı yan ürünler için de geçerli olacak. Düzenlemelere uymayanlar, AB'deki yıllık cirolarının en az yüzde dördüne varan yüksek cezalarla karşı karşıya kalacak.

ARTI49

HABERE YORUM KAT