Almanya iş gücü krizine çözüm arıyor: Binlerce vasıfsız işçi yolda

Almanya iş gücü krizine çözüm arıyor: Binlerce vasıfsız işçi yolda

Almanya'nın Federal İş Ajansı, havaalanları, oteller ve restoranlar gibi kritik sektörlerdeki işgücü açığını gidermek için yurtdışından 25 bin vasıfsız işçi getirmeyi planlıyor.

Federal İş Ajansı, havaalanları ya da gastronomi sektörü gibi kritik alanlardaki işgücü açığını ilave vasıfsız işçilerle gidermek istiyor. Bunun için de kalifiye işgücü göçüne ilişkin yeni yasayı kullanıyor. Yeni yasa, işverenlere geçici çalışanlar için hızlı ve kolay bir çözüm sunarak ve Mart ayında yürürlüğe girecek.

Federal İş Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Vanessa Ahuja SPIEGEL'e verdiği demeçte, "Yeni kısa dönemli istihdam, mevsimlik sektörlerde ya da siparişlerin en yoğun olduğu dönemlerde işverenlere hızlı bir şekilde yabancı işgücü kiralamak için iyi bir fırsat sunuyor" dedi.

EN AZ 30 SAATLİK ÇALIŞMA

Federal İş Ajansı bu yıl için, Almanya'ya kısa süreli çalışan olarak en fazla sekiz aylığına gelip işe alınabilecek 25 bin kişilik bir kota belirledi. Ancak bunun için bazı koşullar var. Çalışanların girdikleri sektörde en az 30 saat çalışmaları gerekiyor.

Bu yasa, açıkça vasıflı işçilerle değil, vasıfsız işgücü ile ilgili. Çalışanlara toplu sözleşmeye uygun olarak ya da toplu sözleşmedeki aynı şart ve koşullarda ödeme yapılacak.

İşverenler ayrıca seyahat masraflarını da karşılamakla da yükümlü olacak. Kota belirli sektörlerle sınırlı değildir.

ARTI49


HABERE YORUM KAT
2 Yorum