Almanya ile Rusya arasında Navalny ve yaptırımlar gerilimi: Soru işareti çok

Almanya ile Rusya arasında Navalny ve yaptırımlar gerilimi: Soru işareti çok

Berlin, Moskova’dan Aleksey Navalny ile ilgili ayrıntılı açıklama bekliyor. Bu arada hemen yaptırımlara başvurmayı düşünmüyor. Ancak kamuoyuna yönelik açıklamalar yeni soru işaretleri yaratıyor.

Federal Almanya, Rusya’ya uygulanacak olası yaptırımlarda Kuzey Akım 2 boru hattı projesinin etkilenmesinin söz konusu olduğunu açıkladı.  Federal Almanya hükümeti, Rus muhalif Aleksey Navalny’ye yönelik uygulanan sinir gazlı saldırının ardından Rusya’ya uygulanacak yaptırımlarda Kuzey Akım 2 Baltık Denizi doğalgaz boru hattının etkilenmesinin söz konusu olduğunu açıkladı. 

Federal Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert yaptığı açıklamada şu noktalara dikkat çekti. 

“Şansölye Angela Merkel, Kuzey Akım 2 Baltık Denizi doğalgaz boru hattının Rusya’ya yönelik olası yaptırımlardan etkilenmesini reddetmiyor. Muhalif lider  Aleksey Navalny’ye  dönük girişilen sinir gazıyla saldırının ayrıntıları hakkında Rus hükümetinden detaylı açıklama bekliyoruz. Bu açıklamanın yaptırım kararı almadan öncesi olmasını umut ediyoruz. Temennimiz, saldırıyla ilgili Rusya’nın yapacağı açıklamaların, Almanya’nın  Kuzey Akım 2 projesi hakkındaki görüşünü değiştirmek zorunda bırakmayacağı yönündedir. Rusya’ya uygulanacak muhtemel yaptırımlar hakkında herhangi bir açıklama yapmak için henüz çok erken. Kuzey Akım 2 projesi Almanya’nın tek başına bir projesi değildir, AB’nin ortak projesidir. Bu projenin oturduğu bir hukuki zemin mevcuttur. Her türlü ihtimal gözden geçirilecektir.”

+49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT