Almanya Fransa’ya mı benzeyecek? Angela Merkel korona vakaları nedeniyle alarm verdi

Almanya Fransa’ya mı benzeyecek? Angela Merkel korona vakaları nedeniyle alarm verdi

Almanya Başbakanı Angela Merkel ülkedeki koronavirüs vaka sayısındaki artıştan endişe duyduğunu belirterek, önceliğin salgının yayılmasını önlemek, ekonomiyi çalışır durumda tutmak ve okulların açık kalmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Federal Almanya Başbakanı Angela Merkel bugün yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınına karşı önlemler alınması için yeni bir çağrıda bulundu. Bölgesel olarak Almanya’da da yükselişe geçen vaka sayısına ilişkin verilerin çok net bir şekilde ele alınması gerektiğini belirten Merkel, aksi takdirde Almanya’nın da yeni yıla Fransa’daki vaka sayısına ulaşabileceğine dikkat çekti. Başbakan Merkel, şöyle konuştu: 

“Avrupa’daki enfeksiyon rakamları endişe verici boyutlara ulaştı. Rakamların katlanarak artmaya devam etmesi karşısında, Almanya’da önlemler konusunda gereken yapılmalıdır. Önceliğimiz bir taraftan salgının yayılmasını engellemeye dönük önlemlerin alınması diğer yandan da ekonomiyi çalışır durumda tutmak, okulları ve kreşlerin açık kalmasıdır. Futbol, eğlence gibi etkinlikler ikinci sırada yer almaktadır.” 

Almanya Başbakanı, yarın eyalet başbakanlarıyla video konferans sistemiyle bir araya gelerek artan vaka sayılarına yönelik tedbirleri görüşecek.

Almanya’da cumartesi günü 2 bin 500’ün üzerinde vakayla nisan ayından bu yana en yüksek vaka sayısı kayıtlara geçti. Salgının başlangıcından bu yana ülkede 285 bin 332 kişi enfekte oldu,  9 bin 460 kişi hayatını kaybetti. Fransa’da ise bugüne kadar 538 bin 569 vaka kayıtlara geçerken, 31 bin 727 kişi hayatını kaybetti.

+49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT
1 Yorum