Almanya eski İçişleri Bakanı'nın hedefinde 'Z' kuşağı var!

Almanya eski İçişleri Bakanı'nın hedefinde 'Z' kuşağı var!

Alman Protestan Günü Başkanı olan Federal İçişleri eski Bakanı Thomas de Maiziere, Z kuşağına tepki gösterdi.

Almanya'nın Nürnberg şehrinde düzenlenen Alman Protestan Günü'nde, Rusya'nın Ukrayna'da devam eden savaş, dünya barışı ve iklim koruması gibi gündem konuları üzerinde tartışmalar yapıldı. Ancak Z Kuşağı olarak adlandırılan gençlerin, haftalık çalışma süresini 4 güne indirme önerisi eleştirilere maruz kaldı.

Alman Protestan Günü Başkanı olan eski Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, 1995'ten sonra doğanları temsil eden Z Kuşağı'nı toplumsal desteğe uzaklaşmakla suçladı. Maiziere, Z Kuşağı dahil gençlerin, ülkenin geleceğini şekillendireceğini vurgulayarak, haftada 5 gün çalışmak yerine 4 gün çalışmayı talep eden bu kuşağı ve destek veren sendikaları eleştirdi. Thomas de Maiziere, Z Kuşağı'na "Başkalarının sizlere yapmalarını istediklerinizi, siz de başkalarına yapın" çağrısında bulunarak, 20'li yaşlardaki insanların haftada 4 gün çalışma isteklerinin toplumsal dayanışma ve barışı tehlikeye atabileceğine dikkat çekti.

Thomas de Maiziere, Federal İçişleri Bakanı olarak 2009-2011 ve 2013-2018 yıllarında Angela Merkel döneminde görev yaptı. Alman Protestan Günü'nde konuşan de Maiziere, bugün 20-30 yaşları arasındaki Z Kuşağına İncil'den örnekler vererek eleştirilerini sürdürdü. "Bu kuşağın toplum yerine kendilerini düşünmeleri beni öfkelendiriyor" diyen de Maiziere, "İncil'de 'Yedinci gün dinlenmelisin' deniyor. Bu altı gün çalışıp bir gün dinlenmek anlamına gelir. Bu gerçeği unutmamalısınız" uyarısında bulundu. Aynı zamanda, "Haftada sadece 3-4 gün çalışmak, gece 22.00'den sonra şampanya içmek isteyen 20'li yaşlardaki insanlarla sosyal bir toplum oluşturulamaz" şeklinde açıklamalarda bulundu. De Maiziere, "Çalışkan el yönetir" diyerek gençlere bu ülkenin ve toplumun geleceğini birlikte şekillendirmeleri çağrısında bulundu.

HABERE YORUM KAT