Almanya erkek civcivlerin itlafını yasaklıyor: Doğması engellenecek

Almanya erkek civcivlerin itlafını yasaklıyor: Doğması engellenecek

Federal Almanya Gıda ve Tarım Bakanı Julia Klöckner tarafından verilen yasa tasarısına göre, ülkede, üretim artığı olarak görülen erkek civcivlerin parçalanarak itlaf edilmesi 2022’den itibaren yasaklanacak.

Federal Gıda ve Tarım Bakanlığından yapılan açıklamada, civcivlerin cinsiyetinin yumurtada belirlenerek erkek civcivlerin doğmamasının sağlanması gerektiği belirtildi.

Açıklamada bugün kullanılan yöntemlerle kuluçka döneminin 9 ve 14’üncü günleri arasında yumurtadaki civcivin cinsiyetinin belirlenebildiği hatırlatıldı ve bunun daha erken bir zamana çekilmesi için araştırmalar yapıldığı ifade edildi. 

Erkek civcivlerin yumurtlamadıkları ve et verimleri düşük olduğu için doğduktan sonra makinelere atılıp ezilerek veya gazla öldürülmesi hayvan hakları kuruluşları tarafından eleştiriliyordu. 

Yumurta üreticilerinin erkek civcivlere karşı yöntemlerini protesto eden hayvan hakları kuruluşları, her yıl Almanya’da 45 milyon ve dünya çapında da 2,5 milyar erkek civcivin bir günlükken itlaf edildiğini belirtiyor.

+49 – BERLİN

FOTO: melethril on Unsplash

HABERE YORUM KAT