Almanya emlak kriziyle sarsılıyor: Endişeler büyüyor, kriz kapıda!

Almanya emlak kriziyle sarsılıyor: Endişeler büyüyor, kriz kapıda!

Avrupa'da ve özellikle Almanya'da ofis emlak piyasasında belirgin bir kriz belirtisi görülüyor. Yükselen faiz oranları ve düşen emlak talebi, Almanya'nın yanı sıra Avrupa'nın genelini endişelendiriyor.

Avrupa'da emlak krizi baş gösteriyor. Özellikle ofis emlak piyasası şu anda zor bir durumda. Yükselen faiz oranları, enflasyon ve düşen emlak fiyatları bu dramatik gelişmenin olası nedenleri arasında. Almanya da bu durumdan etkileniyor; güncel verilere göre ülke genelinde yaklaşık altı milyon metrekare boş ofis alanı bulunuyor.

Ofis emlak piyasasındaki sorunlar, Avrupa ve özellikle Almanya'yı endişelendiriyor. Almanya'da ofis alanlarına olan talep önemli ölçüde azaldı. Handelsblatt'ın haberine göre, Almanya'daki ofis mülkleri için yapılan yatırımların hacmi 2023 yılında altı milyar Euro'nun biraz altında olacak, bu da 2022'ye kıyasla yüzde 73'lük bir düşüşü ifade ediyor.

Alman Pfandbrief Bankaları Birliği (VDP) Genel Müdürü Jens Tolckmitt, ticari gayrimenkul fiyatlarının istikrar kazanmasını beklemiyor.

KRİZ Mİ YAKLAŞIYOR?

Avrupa ofis piyasasında bir kriz mi yaklaşıyor? ABD genellikle "Avrupa'daki gelişmelerin öncüsü" olarak kabul edilir. Avrupa Merkez Bankası, Avro bölgesindeki ticari emlak piyasalarında yaşanan gerilemeden uzun süredir endişe duyuyor, ancak denetçiler sorunların yönetilebilir olduğuna inanıyor. Uluslararası gayrimenkul hizmet sağlayıcısı Jones Lang LaSalle (JLL) tarafından yayınlanan Avrupa ofis kiralama endeksine göre, Avrupa'da 2023 yılında ofis kullanımı bir önceki yıla göre yüzde 17'lik bir düşüşle 8,7 milyon metrekareye geriledi.

Almanya'daki ofis kiralama işlerinden sorumlu Miguel Rodriguez Thielen, "Amerikan emlak piyasaları genellikle Avrupa'daki gelişmeler için öncü görevi görüyor" sözlerini aktardı. Evden çalışma eğiliminin Avrupa ticari emlak piyasasının gelişimi üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Birçok çalışan ofise daha seyrek geldiği için şirketler daha az ofis alanına ihtiyaç duyuyor ve daha küçük binalara taşınıyor. Uzmanlar bu nedenle piyasanın asla eski seviyesine dönmeyeceğinden korkuyor.

Koronavirüs pandemisinden bu yana, özellikle ABD'de birçok ofis boş kalırken, faiz oranları da keskin bir şekilde yükseldi. Analist Moody's'in verilerine göre, ABD'deki boşluk oranı geçen yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 19,6'ya tırmandı, ankette daha önce hiç olmadığı kadar yüksek. Los Angeles, San Francisco ve Philadelphia gibi metropoller özellikle ağır darbe aldı. Almanya, Amerikan pazarının durumunun sonuçlarını şimdiden hissetmeye başladı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT