Almanya ‘da hükümet kurulması uzun sürecek

Almanya ‘da hükümet kurulması uzun sürecek

Prof. Dr. Hakkı Keskin Almanya seçimlerini yazdı...

Federal Parlamento Seçimlerinde Sosyal Demokratlar (SPD) on yılardan sonra birinci parti oldu. Şansölye Merkel 16 yıl sonra artık aday olmayacağını on ay önce açıklamıştı. Tartışmalı geçen yeni aday sürecini, Merkel‘in politikasını sürdüreceğini söyleyen Kuzeyrehn-Westfalen Eyaleti Başbakan Laschet kazandı. 

180 kişinin ölümüne ve be bazı yerleşim alanlarının yok olmasına neden olan yüzyılın sel felaketinde, Laschet`in kendi eyaletindeki felaket yerlerini ziyaretinde yanındaki birinin kendisine anlattığı bir olaya gülümsemesi, medyada ve kamuoyunda büyük eleştirilere ve partisinin de büyük oy kaybına yol açtı. Özür dilemesi de kendini kurtaramadı. 

Soysal Demokratlar uzun süredir bir lider sorunu yaşadılar. Son olarak hiç tanınmayan iki eş başkan parti yönetimine seçildi. Ancak Merkel hükümetinde Sosyal Demokrat Parti adına Maliye Bakanı ve Merkel‘in yardımcısı olan Olaf Scholz, Korona sürecinde büyük yardımlarla ve sel felaketi esnasındaki ivedi yardım ve çözüm önerileriyle, ayrıca güven veren ekonomi pilatikasıyla seçmenin sempatisini kazanmaya başardı.

Bu nedenle Sosyal Demokratlar Scholz‘u başbakan adayı olarak seçtiler. Scholz daha önce Hamburg Eyalet Başbakanlık görevini de son derece başarıyla yapmıştı. Ancak kamuoyu yoklamalarında SPD oyları yüzde 14-15‘lerle tarihinin en düşük seviyesini gösteriyordu.
Dün yapılan seçimlerde SPD 206 milletvekiliyle birinci parti olmayı ve oylarını yüzde 25,8`e çıkarmayı başardı.  Hristiyan Birlik Partileri yüzde 8,9 oy kaybına uğrayarak 196 milletvekiliyle yüzde 24,1 oy alabildiler.  

Çevrenin korunması ve özellikle de iklim değişikliğine karşı ivedi önlemlerin alınmasını savunan Yeşillerin adayı bayan Annalena Baerbock`e büyük sempati gösteriliyordu. Yeşiller oylarını yüzde 5,7 artırarak 118 milletvekiliyle oyların yüzde 14,8 ini kazandılar.

Liberal Parti de oylarını artırarak dördüncü parti oldu. Yabancı düşmanlığıyla bilinen Aşırı sağ Parti (AfD) oylarında az bir düşüşle beşinci parti oldu.

Sol Parti (Die LInke) bir sürredir devam eden parti içi sürtüşmeler nedeniyle yüzde 4,3 oranında oy kaybına uğrayarak yüzde 5`lik barajı, doğrudan seçilen üç milletvekilleri sayesinde aşabildi. 
Böylece Sosyal Demokratlar. Yeşiller ve Sol Parti`nin hükümeti kurabilecekleri gerekli çoğunluğu sahip olmadıklarından, SPD, Yeşiller ve Liberaller koalisyonu, ya da Hristiyan Birlik Partileri, Yeşiller, Liberaller koalisyonu ve hatta bu defa Şansölye Scholz`un ve SPD öncülüğünde yeniden Hristiyan Birlik Partileri ile büyük koalisyonun kurulması bile söz konusu olabilir.  Görülen o ki, Almanya`da yeni hükümetin kurulması bir hayli zor ve uzun zaman alacağa benziyor.

HABERE YORUM KAT