Almanya Cumhurbaşkanı’ndan Türkiye'ye döner servisi: Jest mi rest mi

Almanya Cumhurbaşkanı’ndan Türkiye'ye döner servisi: Jest mi rest mi

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'in Türkiye ziyaretinde Berlin'den getirilen döner ikram edilecek. Steinmeier, İstanbul'da vereceği davette döner de kesecek. Ancak, bu bir jest mi yoksa rest mi?

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'in 22-24 Nisan'daki Türkiye ziyaretinde ikram için Berlin'den 60 kilogram döner getirileceği belirtildi.

Berlin'de döner dükkanı işleten ve Türkiye'ye gelecek heyette bulunan Arif Keleş, 22 Nisan akşamı İstanbul'da Cumhurbaşkanı Steinmeier'in vereceği davette döner ikramında bulunacağını söyledi. Keleş, Steinmeier'in heyetine davet edilmekten mutlu olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanlığı makamından böyle bir davet gelmesi elbette gurur verici. Üç günlük gezide benim de bulunmamı istediler, çok mutlu oldum" dedi.

Yaklaşık 40 yıldır Berlin'de döner dükkanları bulunduğunu ifade eden Keleş, "Dedemden bu yana üçüncü kuşak olarak Berlin'de döner dükkanımız var. İstanbul'a dönerimizin yanında soslarımızı da kendimiz götürüyoruz" diye konuştu.

ALMAN CUMHURBAŞKANI SERVİS DE YAPACAK

Cumhurbaşkanı Steinmeier ile döner kesmeyi planladıklarını aktaran Keleş, "Edindiğim bilgiye göre Sayın Cumhurbaşkanı Steinmeier kendisi de biraz servis yapmak istiyor" ifadesini kullandı.

Almanya'da döner sektörünün 7 milyar Euro'luk cirosu bulunduğuna dikkati çeken Keleş, ülkede son zamanlarda dönere zam gelmesinin ardından konunun Başbakan Olaf Scholz'a kadar ulaştığını, sosyal medyadan fiyatın düşürülmesi için Scholz'dan yardım dahi istendiğini vurguladı.

Dükkanlarına Alman milli takımı futbolcularının da geldiğini belirten Keleş, "Antonio Rüdiger altyapıda futbol oynarken bizim dükkandan döner alırdı. Sonra milli takım oyuncularıyla döner yemek istemişler ve onları buraya getirdi. Daha sonraları Real Madrid takımı geldiğinde buraya, otelde onlara döner ikramında bulunduk" dedi.

Peki, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier Türkiye ziyaretinde dönerin merkezi olan bir ülkeye neden döner getiriyor?

JEST Mİ REST Mİ

Döner bugün sadece Türkiye'de değil dünyada da çok sevilen, çok popüler lezzetlerden. Peki, Döner ilk olarak nerede ortaya çıktı?

Osmanlı ve Türk Yemek Tarihçisi Doç. Dr. Özge Samancı, 1855 yılında İstanbul’da döner yaygın bir yiyecek haline gelmişti.

Türk lezzetini bugün Almanya’dan gelen cumhurbaşkanı neden Türkiye’ye servis etmek istedi?

Almanya’daki gurbetçiler sayesinde döner Almanya’da çok yaygınlaştı ve yediden yetmişe herkesin bir numaralı lezzeti oldu. Almanya’daki dönerciler de lezzeti yükseltmiş ve İstanbul’daki dönercilerle yarışa girmişti.

Hal böyle olunca, akıllardaki soru şu, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’ın Türkiye ziyareti için döner ustası getirmesi Türkiye’ye bir jest mi yoksa “dönerde artık biz daha iyiyiz” resti mi?

Türk lezzetlerinin patentinin Yunanistan ile çekişmeli olmasından dolayı Türkiye bu konuda biraz tedirgin…

HABERE YORUM KAT