Almanların ucuz diye tercih ettiği spor otomobiller piyasaya veda ediyor

Almanların ucuz diye tercih ettiği spor otomobiller piyasaya veda ediyor

Toyota ve Subaru, GR86 ve BRZ modellerini Avrupa piyasasından çekiyor.

Toyota GR86 ve Subaru BRZ model spor otomobiller, Avrupa pazarında artık satılmayacak. İki üretici de bu modellerin Avrupa'da satışının bu yıl içinde sona ereceğini duyurdu.

Toyota GR86 ve birçok özellik açısından kardeş modeli olan Subaru BRZ, en yaygın spor otomobiller arasında yer almıyorlar ancak hayranları arasında oldukça popülerler. Bunun en büyük nedeni yaklaşık 36 bin Euro'dan başlayan fiyatlarıyla, diğer spor arabalara göre daha uygun fiyatlara sahip olmaları.

AVRUPA PAZARINA UYGUN DEĞİL

Avrupa Birliği yönetmeliklerine göre, araçların daha sıkı güvenlik özelliklerine sahip olmaları, özellikle de yaya korumalarının iyileştirilmesi için araçların yeniden tasarlanmaları gerekiyor. Maliyetlerin artması ve düşük satış hacmi göz önüne alındığında, Toyota ve Subaru'nun bu modelleri Avrupa pazarına uygun hale getirmesi artık ekonomik olarak mümkün görünmüyor.

Buna daha sıkı emisyon düzenlemeleri, siber güvenlik gereklilikleri ve örneğin alkol ölçüm cihazları için yeni arayüzlere duyulan ihtiyaç da ekleniyor. Bu da ek maliyetlere yol açıyor ve satış rakamları göz önüne alındığında, otomobil üreticilerinin GR86 ve BRZ gibi niş araçları Avrupa pazarı için iyileştirmek üzere çok fazla para harcamasına artık değmediği ileri sürülüyor.

Yine de ilerleyen yıllarda Avrupa'nın gereksinimlerini karşılayacak yeni bir GR86 modelinin piyasaya sürülebileceği iddia ediliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT