Almanların çoğu neden havai fişek istemiyor

Almanların çoğu neden havai fişek istemiyor

Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre vatandaşların çoğu artık havai fişek kutlamalarına karşı çıkıyor.

Kamuoyu araştırma enstitüsü YouGov tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, Almanya'daki insanların çoğunluğunun yılın başında geleneksel havai fişekleri ve roket atışlarını eleştirdiğini gösteriyor.

Ankete göre, Alman vatandaşlarının yüzde 34 yılbaşı gecesi havai fişeklere karşı çıkanlardan oluşuyor. Ayrıca yüzde 19'u havai fişekleri "beğenmediklerini" söyledi. Yalnızca yüzde 14'ü geleneksel Yeni Yıl Arifesi havai fişek gösterisini "tamamen" destekliyor.

55 YAŞ ÜSTÜ İSTEMİYOR

Yılbaşı gecesi havai fişeklere karşı olanların çoğu 55 yaş üstü kişilerden oluşuyor. Bu yaş grubundaki kişilerin yüzde 46'sı havai fişeklerden hiç hoşlanmadığını dile getirdi.

Araştırmada, ankete katılanların yüzde 24'ü Almanya'da yılbaşında havai fişeklerin tamamen yasaklanmasını destekliyor. Berlin'deki Brandenburg Kapısı gibi merkezi olarak düzenlenen havai fişek gösterilerine olan talep yüzde 26 oranında destekleniyor.

Havai fişeklerin yasak olduğu bölgelerde özel havai fişekler için bu rakam yüzde 31 olarak açıklandı. Buna karşılık yalnızca yüzde 14'ü yılbaşı gecesi havai fişeklerin ülke genelinde herhangi bir kısıtlama olmaksızın serbest bırakılması gerektiğini düşünüyor.

BİRÇOK FARKLI NEDEN ÖNE ÇIKIYOR

Havai fişeklere karşı çıkılmasında birçok farklı sebep öne çıkıyor. Hayvanları korkutma endişesi yüzde 44 oranında özellikle güçlü bir argüman olarak ortaya konuldu.

Diğer endişeler arasında sokaklardaki çöpler ve yaralanma riski yer alıyor. Acil doktorların yükü, havadaki ince toz kirliliği, itfaiye ve polisin yükü de sıklıkla dile getiriliyor.

ARTI49
Fotoğraf:Unsplash

HABERE YORUM KAT
1 Yorum